Syn.: Arisaema erubescens var. consanguineum (Schott) Engl.
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, jehož areál se táhne himálajským obloukem od severoindického státu Uttarpradéš přes Nepál, Bhútán, východoindický stát Méghálaj, severní Barmu a Thajsko až po jihovýchodní Čínu. Na Tchaj-wanu je rozlišován poddruh Arisaema consanguineum subsp. kelung-insulare.
Ekologie: Roste ve smíšených horských lesích, v poloopadavých lesích i v křovinaté vegetaci, v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 3000 m. Kvete od května do června.
Popis: Vytrvalá bylina s téměř kulovitou hlízkou o průměru 4–12 cm. Listy vyrůstají jednotlivě nebo po 2, řapík je až 60 cm dlouhý, zelený, nachově žíhaný, čepel je dlanitě 9–22četná, lístky jsou přisedlé, úzce eliptické, 15–25 cm dlouhé a 2–5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé, s dosti dlouhým nitkovitým hrotem, zelené, někdy se stříbrnou kresbou u střední žilky. Stopka květenství je kratší než řapík, asi 10 cm dlouhá, zelená nebo nachově naběhlá, trubka toulce je 5–10 cm dlouhá, dole bělavá, výše zelená, nevýrazně tmavozeleně pruhovaná, uvnitř někdy nachově pruhovaná, otevřená část toulce je vejčitá, 7–12 cm dlouhá a 4–8 cm široká, obloukovitě zahnutá, na vrcholu s úzkým ocasatým hrotem 10–35 cm dlouhým. Květy vyrůstají na palici, jsou jednopohlavné, přívěsek palice je válcovitý, až 10 cm dlouhý, na vrcholu zaokrouhlený, zelený, jen o málo delší než trubka toulce. Plody jsou bobule.
Fotografovali Ladislav Hoskovec, v červnu a červenci 2003 (Česko, Brno, kultura); Pavel Sekerka, v roce 2005 (Česko, Praha, kultura).