ARISTOLOCHIA MANSHURIENSIS Kom. – podražec mandžuský / vlkovec

Syn.: Hocquartia manshuriensis (Kom.) Nakai, Isotrema manshuriensis (Kom.) H. Huber
Česká jména: podražec mandžuský (Mareček 1994)
Čeleď: Aristolochiaceae Juss. – podražcovité

Aristolochia manshuriensis

Rozšíření: Druh východní Asie, vyskytuje se v severovýchodní Číně, Mandžusku a na Korejském poloostrově, okrajově zasahuje i do ruského Přímoří.

Ekologie: Roste ve smíšených lesích, na stanovištích vlhkých a stinných, v nadmořských výškách zhruba od 100 až do 2200 m. Kvete od května do července.

Popis: Dřevitá liána. Listy jsou střídavé, řapík je 6–8 cm dlouhý, listová čepel je široce vejčitá až skoro okrouhlá, 15–29 cm dlouhá a 13–28 cm široká, kožovitá, na bázi srdčitá, celokrajná, na vrcholu tupá nebo špičatá. Květy vyrůstají z úžlabí listů jednotlivě nebo v párech na stopkách 15–30 mm dlouhých, lysých; listeny jsou vejčité až srdčité, asi 10 mm dlouhé, vyrůstají pod středem květní stopky; okvětí je zygomorfní, 45–55 mm dlouhé, trubka je podkovovitě zahnutá, vně řídce bíle chlupatá, límcovitě rozšířené ústí je 3laločné, nachové, dosahuje 40–60 mm v průměru. Plodem je tobolka, 9–11 cm dlouhá a 3–4 cm široká.

Využití: Jako okrasná popínavá rostlina se objevuje i v evropských a amerických zahradách.

Ohrožení a ochrana: Podražec mandžuský je uveden v Červené knize Ruska, jeho výskyt na ruském Dálném východě je jen značně omezený.

Aristolochia manshuriensis
Aristolochia manshuriensis
Aristolochia manshuriensis

Fotografováno dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).