Syn.: Hocquartia manshuriensis (Kom.) Nakai, Isotrema manshuriensis (Kom.) H. Huber
Česká jména: podražec mandžuský (Mareček 1994)
Čeleď: Aristolochiaceae Juss. – podražcovité
Rozšíření: Druh východní Asie, vyskytuje se v severovýchodní Číně, Mandžusku a na Korejském poloostrově, okrajově zasahuje i do ruského Přímoří.
Ekologie: Roste ve smíšených lesích, na stanovištích vlhkých a stinných, v nadmořských výškách zhruba od 100 až do 2200 m. Kvete od května do července.
Popis: Dřevitá liána. Listy jsou střídavé, řapík je 6–8 cm dlouhý, listová čepel je široce vejčitá až skoro okrouhlá, 15–29 cm dlouhá a 13–28 cm široká, kožovitá, na bázi srdčitá, celokrajná, na vrcholu tupá nebo špičatá. Květy vyrůstají z úžlabí listů jednotlivě nebo v párech na stopkách 15–30 mm dlouhých, lysých; listeny jsou vejčité až srdčité, asi 10 mm dlouhé, vyrůstají pod středem květní stopky; okvětí je zygomorfní, 45–55 mm dlouhé, trubka je podkovovitě zahnutá, vně řídce bíle chlupatá, límcovitě rozšířené ústí je 3laločné, nachové, dosahuje 40–60 mm v průměru. Plodem je tobolka, 9–11 cm dlouhá a 3–4 cm široká.
Využití: Jako okrasná popínavá rostlina se objevuje i v evropských a amerických zahradách.
Ohrožení a ochrana: Podražec mandžuský je uveden v Červené knize Ruska, jeho výskyt na ruském Dálném východě je jen značně omezený.
Fotografováno dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).