Syn.: Aidomene parvula Stopp, Asclepias pedunculata (Decne.) Dandy, Asclepias radiata S. Moore, Gomphocarpus aureus Schltr., Gomphocarpus longipes Oliv., Gomphocarpus pedunculatus Decne., Gomphocarpus schizoglossoides Schltr., Stathmostelma pedunculatum (Decne.) K. Schum.
Čeleď: Apocynaceae – toješťovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, vyskytuje se v Zimbabwe, Lesothu, Svazijsku na ve východních provinciích Jihoafrické republiky (Northwest, Limpopo, Mpumalanga a KwaZulu-Natal), někdy je uváděn i z jihovýchodního Zairu, Angoly a Zambie.
Ekologie: Roste na horských travnatých stanovištích, v savaně, na křovinatých svazích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Kvete od září do února.
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř s lodyhou přímou, až 60 cm dlouhou, jednoduchou nebo chudě větvenou. Listy jsou čárkovité, 8,5–10 cm dlouhé, podvinuté, lysé. Květy vyrůstají v terminálním 3–7květém okolíku na dlouhé stopce; kališní cípy jsou kopinaté, špičaté, vně chlupaté, korunní cípy jsou vejčité, špičaté, žluté, vně načervenalé, chlupaté, uprostřed květu je gynostegium, ze kterého vyrůstá zlatožlutá pakorunka tvořená 5 výrůstky, jejich vnější cípy jsou odstálé, dlouze zašpičatělé. Plody jsou měchýřky.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 9. 2018 (Svazijsko, Malolotja Nature Reserve).