Syn.: Asclepias cubensis Wender., Asclepias curassavica var. concolor Krug et Urb., Asclepias curassavica f. flaviflora Tawada, Asclepias margaritacea Hoffmanns. ex Schult., Asclepias nivea var. curassavica (L.) Kuntze
Česká jména: klejicha kurasavská (Presl 1846), klejicha (Mareček 1994)
Čeleď: Apocynaceae – toješťovité
Rozšíření: Druh pochází z tropické Ameriky – od severního Mexika přes Venezuelu až po severní Chile a Argentinu, v okrajových regionech areálu už snad jen jako nepůvodní. Jako okrasná rostlina se postupně rozšířil do všech tropických a mnoha subtropických oblastí světa a stal se naturalizovaným plevelem. Je invazivní na Floridě, Tchaj-wanu a v Austrálii.
Ekologie: Roste v křovinách, na březích vodních toků, kanálů i stok, na zanedbaných pastvinách, polích a úhorech, na narušovaných půdách kolem cest, v blízkosti lidských sídel.
Popis: Stálezelený polokeř s dřevitou bází, dorůstající výšky až 120 cm. Listy vstřícné, řapíkaté, úzce kopinaté, zašpičatělé, 8–15 cm dlouhé, 1–2 cm široké, tmavě zelené, na rubu světlejší, namodralé. Květenstvím jsou terminální okolíky s 10–20 květy. Květy pětičetné, asi 1 cm velké, korunní lístky světle červené, většinou nazpět ohnuté, uprostřed květu je gynostegium, z jehož báze vyrůstá žlutá až oranžová pakorunka tvořená 5 kornoutkovitými segmenty, z každého vyrůstá jeden do středu zahnutý zub. V tropech a subtropech kvete po celý rok. Plody jsou vřetenovité měchýřky, dosahují délky až 10 cm, obsahují hnědá vejčitá semena asi 7 mm dlouhá, chlupatá. Při poranění celá rostlina roní jedovaté bílé latexové mléko obsahující galitoxin, steroidní glykosidy a alkaloidy.
Využití: Rostlina je oblíbená pro okrasné výsadby v zahradách, pěstují se kultivary různých barev. V mírném pásmu se pěstuje jako letnička nebo hrnková rostlina rozmnožovaná semeny nebo řízky. Může přezimovat v teplotách nad 12 °C. Bílé ochlupení na semenech je materiál vhodný pouze na vycpávky, je příliš hladký a lámavý pro použití jako textilní vlákno.
V tropických zemích je rostlina používaná v lidovém léčitelství, především pak výtažek z jejího kořene. V Jižní Americe jako projímadlo a dávidlo, v Surinamu také na bradavice, proti horečce, při chorobách průdušek a plic k odkašlávání a k vyvolání potratu, na Jamajce k zastavení krvácení a léčbě pásového oparu, v Africe k vypuzování střevních parazitů u dětí, v Indii také na hemeroidy a nádory žaludku, na západě Severní Ameriky na léčbu pohlavních chorob, ledvinových kamenů, astmatu a nádorů. Vzhledem k jedovatosti rostliny je ale nutná velká opatrnost.
Poznámka: Květy jsou atraktivní pro hmyz jako zdroj nektaru. Tato klejicha je živnou rostlinou pro housenky motýlů rodu Danaus, včetně D. plexippus (danaus stěhovavý, známý také jako monarcha stěhovavý), kterým toxiny nevadí, ale hromadí je v těle. Pták, který motýla uloví, začne asi po 12 minutách jevit známky otravy, dávit se, zhruba po půlhodině se zase zotaví. Tato zkušenost predátorů chrání motýly charakteristického nápadného zbarvení, i když housenky vyrostly na jiné rostlině, která glykosidy neobsahuje.
Fotografováno ve dnech 17. 11. 2010 (Réunion, Hell-Bourg) a 19. 11. 2010 (Réunion, Cilaos).