Syn.: Atriplex angustior Cockerell, Atriplex berlandieri Moq., Atriplex canescens var. angustifolia (Torr.) S. Watson, Atriplex canescens var. macilenta Jeps., Atriplex canescens var. occidentalis (Torr. et Frém.) S. L. Welsh et Stutz, Atriplex fruticosa Nutt. ex Moq., Atriplex heterophylla Nutt. ex Moq., Atriplex occidentalis (Torr. et Frém.) D. Dietr., Atriplex tetraptera (Benth.) Rydb., Calligonum canescens Pursh, Obione berlandieri (Moq.) Moq., Obione canescens (Pursh) Moq., Obione occidentalis (Torr. et Frém.) Moq., Obione occidentalis var. angustifolia Torr., Obione tetraptera Benth., Pterochiton canescens (Pursh) Nutt., Pterochiton occidentale Torr. et Frém.
Čeleď: Amaranthaceae – laskavcovité
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na rozsáhlém území západu USA, na severu přesahuje do Kanady (jižní Alberta), na jihu do Mexika. V USA se nachází na západě prérií, ve Skalistých horách i v suchých pánvích na jihozápadě, ve státech Kansas, Nebraska, Severní i Jižní Dakota, Oklahoma, Colorado, Idaho, Montana, Oregon, Washington, Wyoming, New Mexico, Texas, Arizona, Kalifornie, Nevada a Utah. Druh je zdomácnělý i v severní Africe v Egyptě.
Ekologie: Nejčastěji se vyskytuje na písčitých až jílovitých půdách v pouštních křovinatých společenstvích Velké pánve, Mohavské a Sonorské pouště a v řídkých lesích s převahou borovice a jalovce. Snáší zasolené půdy, je odolný i proti přítomnosti bóru v půdě. Vyrůstá často i na aktivních písečných dunách a na narušených místech, v nadmořských výškách 0–2400 m; nejčastěji roste v oblastech s 200–360 mm ročních srážek.
Popis: Bohatě větvený keř, dvoudomý nebo někdy jednodomý, dorůstá výšky 0,3–2,4 m a podobné šířky. Kořenový systém je rozvětvený a může dosáhnout hloubky až 6 m. Borka je bělavá, tlustá. Listy jsou střídavé, přisedlé nebo s kratičkým řapíkem, čepel čárkovitá až obkopinatá, podlouhlá nebo obvejčitá, převážně 1–4 cm dlouhá a 0,3–0,8 cm široká, celokrajná, na vrcholu tupá nebo s mělkým zářezem, na povrchu s jemnými bělavými chloupky. Samčí květy jsou žluté, vzácně hnědé, uspořádané v latách 3–15 cm dlouhých, v klubíčkách širokých 2–3 mm; samičí květy na stopkách 1-8 mm dlouhých, v latách 5–40 cm dlouhých; krovky mají průměr 8–25 mm, jsou v obrysu okrouhlé, celokrajné až zubaté nebo rozdělené na hluboké nepravidelné segmenty. Vzácně se mohou tvořit také oboupohlavné květy. Semena jsou 1,5–2,5 mm dlouhá.
Využití: Druh je hodnotným zdrojem potravy pro dobytek i volně žijící zvířata. V tradiční medicíně užívali původní obyvatelé nálev z kořenů při zažívacích potížích, jako projímadlo a při bolesti zubů. Nálev z listů nebo rozdrcené listy se používaly vně proti svědění, vyrážkám a při poštípání mravenci.
Poznámka: Variabilní druh, rozlišuje se několik variet podle vzrůstu rostliny, velikosti listenců a tvaru jejich okrajů.
Fotografováno ve dnech 24. 8. 2014 (USA, Kalifornie, Panamint Valley), 26. 8. 2014 (Arizona, Grand Canyon), 29. 8. (Utah, NP Arches) a 5. 9. 2014 (Kalifornie, NP Joshua Tree).