Syn.: Atriplex pterocarpa Ewart et Jean White, Atriplex spongiosa var. holocarpa (F. Muell.) J. M. Black, Senniella spongiosa var. holocarpa (F. Muell.) Aellen, Senniella spongiosa f. microcarpa Aellen, Senniella spongiosa var. xylocarpa Aellen
Čeleď: Amaranthaceae Juss. – laskavcovité; Chenopodiaceae Vent. – merlíkovité
Atriplex holocarpa
Rozšíření: Pochází z Austrálie, kde roste v polopouštních a pouštních podmínkách od jihozápadní Austrálie až po Queensland. Druhotný výskyt byl ohlášen z USA z Texasu a Wyomingu, a také z Egypta, Izraele a palestinských území, kde byla tato lebeda zjištěna na více lokalitách v širším okolí Mrtvého moře.
Ekologie: V domovině roste na písčinách i na slaniskách, často na pobřeží slaných jezer, ve velmi suchém klimatu. Je velmi tolerantní vůči zasolení. Druhotně jako plevel na polích, často na úhorech, ruderálních místech a podél komunikací.
Atriplex holocarpa
Popis: Jednoletá nebo krátkověká vytrvalá jednodomá bylina, tvořící hustě větvené, keříčkovité přízemní trsy vysoké 15–30 cm. Listy jsou střídavé; řapík je 0,5–1,5 cm dlouhý; čepel je obvejčitá až kosníkovitá, 1–3 cm dlouhá, na bázi klínovitá, na okraji zvlněná až pilovitá, pod vrcholem nepravidelně zubatá a špičatá. Květy tvoří úžlabní klubíčka; samčí jsou na koncích větviček a samičí květy je obklopují, avšak některá klubíčka tvoří jen květy samičí; listence tvoří srostlé kulovité, lehce zploštělé útvary houbovité konzistence, které dorůstají až 8–12 mm v průměru, které se na kratičce kuželovitém vrcholu otvírají 2 celokrajnými nebo trojzubými chlopněmi; vlastní květy jsou velmi malé. Nažky jsou široce eliptické.
Poznámka: Rostlina má bizarní přizpůsobení k podmínkám prostředí: kulovité nepravé plody jsou adaptací k pohybu po povrchu půdy v nezapojené vegetaci za pomoci větru a jejich houbovitá struktura je odolná proti vysýchání.
Atriplex holocarpa
Atriplex holocarpa
Atriplex holocarpa
Fotografovali Vít Grulich a Marian Konrád, ve dnech 23. 1. 2008 a 10. 4. 2011 (Izrael, břeh Mrtvého moře, Ein Gedi).