BANKSIA DENTATA L. f. – poučkovec zubatý

Syn.: Banksia procumbens Dum. Cours., Banksia tomentosa F. Muell., Isostylis dentata Britten, Sirmuellera dentata (L. f.) Kuntze
Česká jména: poučkovec (Presl 1846), paučkovec (Těšitel 1927), banksie (Mareček 1994)
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité

Banksia dentata

Rozšíření: Vyskytuje se v severní Austrálii (od regionu Kimberley přes sever Severního teritoria až po severní Queensland) a na Nové Guineji.
Je to jediný zástupce rodu Banksia, jehož přirozený areál přesahuje území Austrálie. A také jediný původní druh tohoto rodu v Severním teritoriu.

Ekologie: Roste na sezónně vlhkých stanovištích, při okrajích mokřin, v křovinaté vegetaci na březích vodních toků a v roklinách. Kvete od listopadu do června.

Banksia dentata

Popis: Menší strom dosahující výšky 5–7 m, s boru šedou, drsnou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, úzce obvejčité, 9–22 cm dlouhé a 2–9 cm široké, zvlněné, po okraji nepravidelně zubaté, na vrcholu špičaté, na líci chlupaté nebo olysalé, na rubu běloplstnaté nebo olysalé. Květenství je 5–15 cm dlouhé, květy bělavé až světle žluté, okvětí je 25–32 mm dlouhé, chlupaté, pestík je 31–46 mm dlouhý, lysý. Plody jsou elipsoidní měchýřky, 15–20 mm dlouhé.

Využití: Vřeteno květenství vydrží dlouho doutnat, domorodí Australané je proto používali k přenášení ohně. Suchá květenství jim sloužila jako kartáče na vlasy.

Banksia dentata
Banksia dentata
Banksia dentata

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 25. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Kakadu National Park, mokřina Anbangbang Billabong).