Syn.: Berberis conferta var. hypopyrrantha C. K. Schneid., Berberis conferta var. karsteniana C. K. Schneid., Berberis conferta var. typica C. K. Schneid., Berberis lutea var. conferta (Kunth) DC.
Čeleď: Berberidaceae Juss. – dřišťálovité
Rozšíření: Andská oblast Ekvádoru a Peru, přesnější vymezení areálu není zcela jasné.
Ekologie: Roste ve vlhké puně, v křovinách na horských svazích a v údolích, rovněž kolem cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 4500 m.
Popis: Keř, 100–200 cm vysoký, bohatě větvený, s letorosty jemně chlupatými, později lysými, trny 3četnými. Listy jsou většinou nahloučené ve svazečcích po 5–6, krátce řapíkaté, obkopinaté až obvejčité, 10–18(–30) mm dlouhé a 6–8(–20) mm široké, na bázi klínovité, se 3–5 ostnitými zuby při vrcholu listu, jen vzácně celokrajné, na líci lysé, na obou stranách lesklé a stejně zbarvené. Květy jsou obvykle jednotlivé, někdy vyrůstají v páru, údajně však i ve svazečcích po 2–4, na stopkách 2–8 mm dlouhých, jsou 5četné, dosahují 5–6 mm v průměru; kališní lístky jsou široce eliptické, na vrcholu tupé, nažloutlé, lysé; korunní lístky jsou žluté, někdy snad až oranžové. Plody jsou elipsoidní.
Poznámka: Poměrně variabilní druh, někdy je klasifikován jako varieta druhu Berberis lutea, který nemá trny, květy obvykle nevyrůstají jednotlivě, ale po 3–6, jeho listy jsou navíc celokrajné. Rozlišování andských dřišťálů není snadné, takže v běžné praxi dochází snad až k nepřiměřeným simplifikacím, nezřídka se vše podobné označí bez uzardění za Berberis lutea. Proto jsme zvolili opatrné vyjádření i u vymezení areálu tohoto druhu.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 17. 9. 2015 (Peru, Parque Nacional Huascarán).