Bucephala clangula (Linnaeus, 1758); hohol severní

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Anseriformes, Anatidae
Syn.: Anas clangula Linnaeus, 1758
Česká jména: hohol severní, hohol obecný
Anglická jména: Common goldeneye

Bucephala clangula, hohol severní
Bucephala clangula, hohol severní

Rozšíření: Vyskytuje se hlavně v severnější části Evropy a Asie. Většina populací je tažná a odlétá v říjnu na zimoviště. Populace na severozápadě Evropy mohou být stálé. U nás pravidelně protahuje a zimuje, místy dokonce hnízdí.
V Severní Americe je rozlišován poddruh Bucephala clangula subsp. americana.

Způsob života: Vyskytuje se na řekách a jezerech obklopených vzrostlými stromy. Zimuje na mořském pobřeží, v mělkých zátokách, v ústí řek a na vnitrozemských nezamrzajících vodách, jižně od chovných stanovišť.
Výborně plave a často se potápí pod vodu až osm metrů hluboko, kde vyhledává potravu. Živí se vodním hmyzem a jeho larvami, měkkýši, korýši, pulci, malými rybami, na podzim také semeny, kořeny a částmi vodních rostlin.
Vytváří malá rozvolněná hejna, v době rozmnožování žije v osamělých párech. Na hnízdiště přilétá koncem března. Hnízdí jednou ročně v dubnu až květnu v dutinách vzrostlých stromů v otevřených porostech u vody nebo solitérních stromech na okraji bažin, případně ve vyvýšených budkách u sladkovodních ploch. Samice do hnízda vystlaného vrstvou prachového peří snáší 6–11 vajec, která inkubuje po dobu 28–32 dní. Černobílá mláďata stráví v hnízdě pouze 1 den. Potom seskočí na zem k volající matce a následují ji k vodě za potravou. Matka potomky vodí asi 6 týdnů. Pohlavně dospívá ve 2 letech, dožívá se 8 let.

Popis: Zavalitá potápivá kachna dosahuje délky 42–50 cm, rozpětí křídel 65–80 cm a hmotnosti 600–1200 g. Samice dosahuje menší velikosti. Samec ve svatebním šatě je černobíle zbarvený. Poměrně velká hlava s prodlouženým peřím je černá se zeleným leskem. Na tvářích před okem je okrouhlá bílá skvrna. Hřbet je černý s širokými bílými, černě lemovanými plochami. Konce křídel a ocas jsou černé. Hruď a spodní část těla jsou bílé. Trojúhelníkový krátký zobák je černý.
Samec i samice v letním šatě jsou šedí s hnědou hlavou, bílým břichem a obojkem a s černobílou kresbou na křídlech. Na tmavém zobáku je žlutá skvrna. U obou pohlaví je duhovka oka žlutá a za letu jsou viditelná bílá pole na křídlech.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2018) klasifikuje hohola severního z hlediska ohrožení jako druh méně dotčený (LC). V České republice je podle vyhlášky 395/1992 Sb., ve znění vyhl. 175/2006 Sb., považován za silně ohrožený druh.

Bucephala clangula, hohol severní
Bucephala clangula, hohol severní
Bucephala clangula, hohol severní
Bucephala clangula, hohol severní

Fotografováno dne 24. 2. 2021 (Česko, Čechy, Most, jezero Most).