Syn.: Calceolaria biflora var. filicaulis (Clos) Hosseus, Calceolaria flabellifolia Kraenzl., Calceolaria palenae Phil.
Česká jména: dmuloret (Presl 1846), pantoflíček (Mareček 1994)
Čeleď: Calceolariaceae Raf. ex Olmstead – pantoflíčkovité
Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se na středo- a jihochilsko-argentinském pomezí, v oblasti od argentinské provincie San Juan na severu až po provincii Santa Cruz na jihu, přesahuje samozřejmě i na chilskou stranu hor. Kromě nominátní subspecie bývá rozlišován ještě poddruh Calceolaria filicaulis subsp. luxurians.
Ekologie: Roste na horských svazích, v lemech lesů a křovin, na březích vodních toků, v nadmořských výškách zhruba od 1400 až do 3100 m. Kvete od prosince do února.
Popis: Vytrvalá bylina dosahující výšky 10–30(–40) cm. Listy jsou nahloučeny v přízemní růžici, jsou krátce řapíkaté, eliptické až široce vejčité, 5–12 cm dlouhé a 3–8 cm široké, na líci řídce chlupaté, na rubu žláznatě chlupaté, především pak na žilkách a po okraji listu, nepravidelně zubaté. Stvol je přímý, červeně naběhlý, žláznatě chlupatý, bezlistý, jen s 1–2 páry listenů, zakončený vrcholičnatým květenstvím s více než 4 květy; kališní lístky jsou vejčité, žláznatě chlupaté, koruna je žlutá, žláznatě chlupatá, 2pyská, horní pysk je jen velmi malý, nanejvýše 4 mm dlouhý, dolní je vakovitě vydutý, 10–15 mm dlouhý, jeho hrdlo je jen malé, skryté v prostoru mezi horním a dolním pyskem. Plodem je tobolka, 6–7 mm dlouhá.
Poznámka: Ke středo- a jihoamerickému rodu Calceolaria je v současnosti řazeno 268 druhů (POWO 2021).
Fotografoval Mário Duchoň, dne 16. 2. 2019 (Chile, reg. Santiago, okolí Baños Morales).