Syn.: Fagelia microbefaria (Kränzl.) Pennell
Česká jména: dmuloret (Presl 1846), pantoflíček (Mareček 1994)
Čeleď: Calceolariaceae Raf. ex Olmstead – pantoflíčkovité
Rozšíření: Hory severozápadu Jižní Ameriky, areál druhu se táhne od západní Venezuely přes Kolumbii až po střední Ekvádor, disjunktivně se pak ještě objevuje v horách středoamerické Kostariky. Rozlišují se tři poddruhy, kromě nominátního (ten se vyskytuje v kolumbijském pohoří Cordillera Oriental, ve Venezuele a Kostarice) jsou to ještě Calceolaria microbefaria subsp. fruticosa (kolumbijské pohoří Cordillera Central a severní Ekvádor) a C. m. subsp. tatamana (jen kolumbijské pohoří Cordillera Occidental).
Ekologie: Roste v horských vlhkých lesích, lesních lemech a v páramu, v křovinaté vegetaci, v nadmořských výškách zhruba od 2500 až do 4200 m.
Popis: Keř, 30–300 cm vysoký, s větvemi většinou vystoupavými, někdy i opíravými, skoro lysými, lepkavými. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, kopinaté, eliptické až vejčité, 3–11(–13) cm dlouhé a 1–3 cm široké, na bázi klínovité až zaokrouhlené, na okraji podvinuté, drobně pilovité, na vrcholu špičaté, na líci zelené, lesklé, na rubu šedozelené. Květenství je vrcholičnaté, 4–16květé; kališní lístky jsou vejčité, 3,2–6 mm dlouhé, špičaté, zelené až žlutozelené, lysé, jen na okraji chlupaté; koruna je žlutá, 2pyská, horní pysk je přilbovitý, zploštělý až polokulovitý, spodní pysk je vystrčený, ze 30–50 procent své délky vakovitý. Plodem je vejcovitá tobolka, 4–8 mm dlouhá, hnědá, lysá.
Poznámka: Rod Calceolaria je početný a morfologicky neobyčejně variabilní. Představovaný křovitý druh je řazen do skupiny pantoflíčků „vrbolistých“ (sect. Salicifoliae) a je nejběžnějším pantoflíčkem horských oblastí severní části Jižní Ameriky.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 14. 2. 2014 (Kolumbie, okolí sopky Nevado del Ruiz).