Syn.: Calodium cochinchinensis Lour., Cassytha americana Nees, Cassytha aphylla Raeusch., Cassytha archboldiana C. K. Allen, Cassytha brasiliensis Mart. ex Nees, Cassytha corniculata Burm. f., Cassytha cuscutiformis F. Muell., Cassytha dissitiflora Meisn., Cassytha guineensis Schumach. et Thonn., Cassytha lifuensis Guillaumin, Cassytha macrocarpa Guillaumin, Cassytha novoguineensis Kaneh. et Hatus., Cassytha senegalensis A. Chev., Cassytha timoriensis Gand., Cassytha zeylanica Gaertn., Volutella aphylla Forssk.
Čeleď: Lauraceae Juss. – vavřínovité
Rozšíření: Rozsáhlý areál zabírá Střední a Jižní Ameriku, tropické oblasti Afriky, ostrovy v Indickém i Tichém oceánu, jihovýchodní Asii i severní Austrálii. Rod má asi 17 druhů, z nichž většina roste na australské pevnině.
Ekologie: Roste na otevřených místech, na okrajích křovin, pokud třeba lemují glacis, zejména v nižších nadmořských výškách. Nespecifický parazit, který vytváří na stoncích specializované adventivní kořeny (haustoria), jimiž proniká do cévních svazků hostitelské rostliny, jíž bývají různé dřeviny. Tropická rostlina, vázaná na horké humidní klima.
Popis: Nezelená bezlistá liána, dorůstá značných rozměrů. Lodyhy jsou ovíjivé, oranžové, žluté nebo zelené. Listy jsou zakrnělé, šupinovité, nepatrné, asi 1 mm velké. Květenství je postranní, má podobu zkráceného hroznu a nese několik malých bílých květů. Květy podpírá listen a pár listenců s brvitým vrcholem, okvětních lístků je 6, 3 vnější jsou asi 1 mm dlouhé, 3 vnitřní jsou asi 2,5 mm dlouhé, tyčinek je 9, další 3 tyčinky jsou přeměněny na staminodia. Plody jsou drobné, asi 8 mm velké bílé bobule, uzavřené v okvětní trubce. Celá rostlina velmi silně připomíná naše kokotice (Cuscuta), je jim však evolučně značně vzdálena.
Poznámka: V některých oblastech, jako např. na Havajských ostrovech, je považována za významného škůdce, protože na své hostitele přenáší virové choroby. Je tam označována za jednu z příčin ohrožení vzácných domácích druhů.
Fotografováno dne 5. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé, NP Morne Seychellois, cestou k Anse Major).