CASTILLEJA PALLIDA (L.) Kunth

Syn.: Bartsia acuminata Pursh, Bartsia pallida L., Bartsia rubricoma Pall., Bartsia sibirica Pall., nom. illeg., Castilleja acuminata (Pursh) Spreng., Castilleja acuminata Turcz., nom. illeg., Castilleja haydenii (A. Gray) Greene, Castilleja mexiae Eastw., Castilleja sibirica Lindl., Rhinanthus acuminatus Poir., Rhinanthus pallidus (L.) Lam.
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité

Castilleja pallida

Rozšíření: Sibiřský druh, rozšířený od Uralu až po Dálný Východ (Sachalin, Kamčatka), zasahuje i do Mongolska a severní Číny. Výskyt na Aljašce je nejistý, jakož i v celé tundrové části Eurasie.

Ekologie: Stanovištěm jsou kontinentální stepní trávníky, travnaté svahy, křoviny, řídké březové hájky i světliny v borové tajze.

Castilleja pallida

Popis: Vytrvalá trsnatá poloparazitická bylina vysoká 30–50 cm; lodyhy jsou přímé a obvykle nevětvené, stejně jako listy odstále šedobíle chlupaté. Listy jsou střídavé, přisedlé, přímo odstálé, čárkovité až kopinaté, 4–7 cm dlouhé a 1,5–6 mm široké (horní jsou nejširší), úkrojky jsou zubaté, na vrcholku zaokrouhlené. Květenství je koncový hrozen s delšími chlupy než zbytek rostliny, za květu 4–6 cm dlouhý, za plodu se prodlužuje; listeny jsou vejčité až kopinaté, 2–2,5 cm dlouhé a 0,7–1 cm široké, světle žluté, na bázi a na okraji krátce chlupaté, na okraji v horní polovině s úzkými dlouhými zuby; kalich je 1,5–1,8 cm dlouhý, světle žlutý, dlouze bíle chlupatý; koruna je 2,3–2,6(–3) cm dlouhá, světle žlutá, na konci často s červenou skvrnou, dolní pysk je asi o 1/3 kratší než horní; tyčinky jsou 4; semeník je dvoupouzdrý. Plody jsou elipsoidní tobolky, 1,2–1,5 cm dlouhé.

Poznámka: Velmi proměnlivý taxon, některými badateli členěný na více samostatných druhů, které jsou spojeny vzájemnými přechody (kříženci jsou víceméně plodní a vytvářejí zřejmě s rodičovskými druhy hybridní roje).

Castilleja pallida
Castilleja pallidaCastilleja pallida
Castilleja pallida
Castilleja pallida
Castilleja pallida

Fotografovala Gabriela Leugnerová, dne 24. 7. 2008 (Rusko, Kamčatka, Jelizovskij rajon, severozápadně od sopky Mutnovskij, poblíž hory Dvugorbaja).