Syn.: Castilleja olgae A. P. Khokhr., Castilleja pallida subsp. pavlovii (Rebrist.) Á. Löve et D. Löve, Castilleja pallida subsp. saccata Pennell, Castilleja pallida var. saccata (Pennell) J. M. Egger
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité
Rozšíření: Pochází ze severovýchodní Asie. Těžiště areálu leží na Kamčatce, roste ale také na pobřeží Ochotského moře a na Čukotce.
Ekologie: Stanovištěm jsou travnaté svahy, zejména na svazích říčních údolí, zasahuje až do komplexů tundrové vegetace.
Popis: Vytrvalá poloparazitická bylina; lodyhy jsou vystoupavé, nevětvené, 15–25 cm vysoké, v dolní části krátce přitiskle, výše odstále chlupaté, v květenství je bělavé odění husté, měkce kadeřavé. Listy jsou střídavé, přisedlé, dolní čárkovité, 4–5 cm dlouhé a 2–3 mm široké, horní kopinaté, 5–6 cm dlouhé a 0,8–1,2 cm široké, s 1–2 páry postranních laloků. Květenství je koncový hrozen 4–6 cm dlouhý; listeny jsou vejčité, 2,3–2,8 cm dlouhé a 0,8–1 cm široké, vyšší poněkud kratší a užší, zelenkavě žluté, na vrcholu většinou růžově naběhlé, na bázi a na okraji dlouze bíle chlupaté, na okraji často s 1–2 páry zubů; kalich je 1,6–1,9 cm dlouhý, žlutavý; koruna je 2–2,2 cm dlouhá, světle žlutá a na špičce většinou narůžovělá, dolní pysk je asi o 1/4 kratší než horní; tyčinky jsou 4; semeník je dvoupouzdrý. Plody jsou elipsoidní až vejcovité tobolky 1–1,2 cm dlouhé.
Poznámka: Tento taxon patří do blízkého příbuzenstva druhu Castilleja pallida, od nějž se liší především typicky růžovým nádechem listenů a květů, také vzrůstem a dalšími detailními znaky. Má rovněž mnohem menší areál. Na Kamčatce se ovšem s výše zmíněným druhem potkává a místy tvoří smíšené populace, kde zřejmě dochází ke křížení.
Fotografovala Gabriela Leugnerová, dne 24. 7. 2008 (Rusko, Kamčatka, Jelizovskij rajon, severozápadně od sopky Mutnovskij, poblíž hory Dvugorbaja).