CASTILLEJA PAVLOVII Rebrist.

Syn.: Castilleja olgae A. P. Khokhr., Castilleja pallida subsp. pavlovii (Rebrist.) Á. Löve et D. Löve, Castilleja pallida subsp. saccata Pennell, Castilleja pallida var. saccata (Pennell) J. M. Egger
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité

Castilleja pavlovii

Rozšíření: Pochází ze severovýchodní Asie. Těžiště areálu leží na Kamčatce, roste ale také na pobřeží Ochotského moře a na Čukotce.

Ekologie: Stanovištěm jsou travnaté svahy, zejména na svazích říčních údolí, zasahuje až do komplexů tundrové vegetace.

Castilleja pavlovii

Popis: Vytrvalá poloparazitická bylina; lodyhy jsou vystoupavé, nevětvené, 15–25 cm vysoké, v dolní části krátce přitiskle, výše odstále chlupaté, v květenství je bělavé odění husté, měkce kadeřavé. Listy jsou střídavé, přisedlé, dolní čárkovité, 4–5 cm dlouhé a 2–3 mm široké, horní kopinaté, 5–6 cm dlouhé a 0,8–1,2 cm široké, s 1–2 páry postranních laloků. Květenství je koncový hrozen 4–6 cm dlouhý; listeny jsou vejčité, 2,3–2,8 cm dlouhé a 0,8–1 cm široké, vyšší poněkud kratší a užší, zelenkavě žluté, na vrcholu většinou růžově naběhlé, na bázi a na okraji dlouze bíle chlupaté, na okraji často s 1–2 páry zubů; kalich je 1,6–1,9 cm dlouhý, žlutavý; koruna je 2–2,2 cm dlouhá, světle žlutá a na špičce většinou narůžovělá, dolní pysk je asi o 1/4 kratší než horní; tyčinky jsou 4; semeník je dvoupouzdrý. Plody jsou elipsoidní až vejcovité tobolky 1–1,2 cm dlouhé.

Poznámka: Tento taxon patří do blízkého příbuzenstva druhu Castilleja pallida, od nějž se liší především typicky růžovým nádechem listenů a květů, také vzrůstem a dalšími detailními znaky. Má rovněž mnohem menší areál. Na Kamčatce se ovšem s výše zmíněným druhem potkává a místy tvoří smíšené populace, kde zřejmě dochází ke křížení.

Castilleja pavlovii
Castilleja pavlovii

Fotografovala Gabriela Leugnerová, dne 24. 7. 2008 (Rusko, Kamčatka, Jelizovskij rajon, severozápadně od sopky Mutnovskij, poblíž hory Dvugorbaja).