Syn.: Acer commutatum C. Presl, Acer denticulatum Dippel, Acer heckianum Asch. ex Wesm., Acer hungaricum Borbás, Acer illyricum J. Jacq., Acer liburnicum (Pax) Dippel, Acer loscosii Rouy, Acer rectangulum Dulac, Acer rumelicum (Griseb.) Borbás, Acer talyschense Radde-Fom., Acer trifolium Duhamel, Acer trilobatum Lam., Acer trilobum Moench
Česká jména: javor francouzský (Mareček 1994)
Čeleď: Sapindaceae Juss. – mýdelníkovité

Acer monspessulanum

Rozšíření: Těžiště areálu tohoto javoru leží v jižní Evropě, na sever zasahuje nejdále do německého Porýní a pohoří Eifel. Mimo Evropu se s ním setkáváme v severní Africe od Maroka po Tunisko, v Malé Asii, dále na Blízkém východě až po Izrael a Írán. Zejména na jihu a jihovýchodě areálu je druh velmi proměnlivý a rozlišuje se zde 7–8 dalších poddruhů. Naše snímky zachycují nominátní poddruh.

Ekologie: Součást suchomilných opadavých lesů. Opadává velmi pozdě, většinou až v listopadu.

Acer monspessulanum

Popis: Opadavý keř nebo menší strom až 12 m vysoký; kmen může dorůst průměru až 75 cm; borka mladších jedinců je hladká, tmavošedá, později je jemně brázditá; při poranění roní bezbarvou šťávu. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, trojklané, 3–8 cm dlouhé a stejně tak široké, kožovité, na líci lysé a lesklé, na rubu u tohoto poddruhu také lysé; úkrojky jsou celistvé; řapík je 3–5 cm dlouhý. Květenství je chocholík 2–3 cm dlouhý, za květu přímý, později poněkud nicí; květní stopky jsou tenké, dlouhé; květy jsou 5četné, s volnými žlutavými květními obaly; tyčinek je obvykle 8; pestík srůstá ze 2 plodolistů, se svrchním semeníkem. Dvounažky svírají úhel 20–80°, i s křídly jsou 2–3 cm dlouhé.

Záměny: Nejblíže je příbuzný javor Acer sempervirens, který je zpravidla vždyzelený a má vždy zcela lysé listy s řapíky dosahujícími jen poloviny délky čepele. Záměna je možná i s babykou (Acer campestre), která má listy často 5laločné a dvounažky s přímo rozestálými křídly.

Acer monspessulanum
Acer monspessulanum
Acer monspessulanum
Acer monspessulanum

Fotografováno ve dnech 14. 5. 2013 (Itálie, Sardinie, Oliena, Monte Corrasi) a 8. 6. 2015 (Srbsko, NP Djerdap, Kladovo, Mali Štrbac).