Syn.: Cytisus purpureus Scop.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Rozšíření: Roste ve vápencových skupinách jižních a jihovýchodních Alp (na západ dosahuje do italské Lombardie), okrajově se vyskytuje i v rakouských Korutanech a zasahuje i do dinárských pohoří ve Slovinsku a Chorvatsku. Občas se také pěstuje.
Ekologie: Výslunné svahy, křoviny, světlé lesy na vápencovém podkladě. Roste v nadmořských výškách 200–800(–1300) m, vyhledává vysýchavé kamenité půdy s dostatkem minerálních živin, ale nepříliš zásobené dusíkem.
Popis: Bohatě větvený poléhavý nebo vystoupavý polokeřík. Z dřevnatých větviček vyrůstají trojčetné listy, jejichž lístky jsou obvejčité nebo eliptické, 9–12 mm dlouhé a 5–7 mm široké, na vrcholu špičaté. Květy vyrůstají v krátkých hroznech v paždí listů. Kalich je zvonkovitý, zelenavě až hnědavě nachový, s trubkou asi 7 mm dlouhou, jeho zuby dosahují 3–4 mm. Koruna je nachová až karmínová, řidčeji světle růžová, pavéza je lžicovitá, 20–22 mm dlouhá, křídla jsou asi 15 mm dlouhá, člunek, ukrytý v delších křídlech, žlutavý. Lusky jsou lysé, 15–25 mm dlouhé.
Záměny: Za květu je tento čilimník snadno rozeznatelný podle typické barvy květů (ostatní druhy kvetou žlutě, výjimečně bíle). Vzrůstem ovšem rostliny velmi připomínají čilimník řezenský (Chamaecytisus ratisbonensis).
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 31. 5. 2008 (Itálie, Trentino-Alto Adige, Tiarno di Sopra).