Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Anseriformes, Anatidae
Syn.: Anas jubata Latham, 1801
Česká jména: kachnička hřivnatá
Anglická jména: Maned duck, Maned goose, Australian wood duck
Rozšíření: Monotypický druh, jehož areál se nachází téměř na celém území Austrálie, kromě severu kontinentu a západu jeho centrální části. Vyskytuje se také na Tasmánii.
Způsob života: Obývá otevřená stanoviště, travnaté pláně, zatopené pastviny, mokřady, nádrže, zátoky, malé ostrůvky, rybníky, otevřené lesy, zemědělskou krajinu a městské parky.
Živí se hlavně za soumraku a v noci trávou, v zimě konzumuje vodní vegetaci. Přes den odpočívá ve skupinách, sedá na stromech nebo na zemi.
Rozmnožování závisí na geografické poloze. Hnízdí v dutinách stromů nad vodou nebo v její blízkosti. Hnízdo je vystláno prachovým peřím. Samice snáší 8–11 vajec, která sama inkubuje po dobu 28 dnů, samec lokalitu monitoruje. Mláďata po opuštění hnízda rodiče hlídají a vodí za potravou a na vodu. Potomci zůstávají v rodinných skupinách.
Popis: Středně velká plovavá kachna, dosahuje délky 44–56 cm, rozpětí křídel 78–90 cm a hmotnosti 700–1000 g. Hlava je u dospělého samce tmavě hnědá. Krátký zobák je černý. Duhovka oka je hnědá. Při rozrušení prodloužená týlní a krční péra vytváří malou hřívu. Spodní část krku a hruď jsou šedočerně vzorované. Křídla jsou světle šedá, s černými letkami. Bílá políčka na křídlech, jsou viditelná zejména za letu. Opeření těla je světle šedé s černým hřbetem a ocasem. Podocasí je černé. Šedé boky jsou jemně pruhované.
U samice jsou na tváři dva bílé proužky. Svrchní část je šedohnědá. Spodní strana těla je hnědá, bíle skvrnitá. Za letu jsou patrné černé konce křídel a jejich bílá spodní strana. Nohy a plovací blány jsou tmavě šedé.
Fotografováno ve dnech 1., 2. a 15. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park, Halls Gap; New South Wales, Sydney, Royal Botanic Garden).