Syn.: Colchicum psaridis Heldr. ex Halácsy
Čeleď: Colchicaceae DC. – ocúnovité
Rozšíření: Malinký areál se rozkládá na jihu poloostrova Peloponés v Messinii, Lakonii a v Methaně, také na ostrově Kythéra.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou suché pastviny, křovitá mediteránní vegetace typu frygana a staré olivové sady, většinou v nižších nadmořských výškách. Kvete od září do prosince.
Popis: Vytrvalá cibulnatá bylina; cibule tvoří podzemní výběžky, ve střední části je vřetenovitá, asi 1 cm široká, s blanitým hnědým až červenohnědým obalem,. Listy jsou 2(–3), vyvíjejí se současně s květy, jsou čárkovité až čárkovitě kopinaté, za květu 7–9 (posléze 15–20) cm dlouhé a 0,2–1(–1,5) cm široké, měkké a někdy zprohýbané, mělce žlábkovité, obvykle lysé. Z cibule vyrůstají 1–2(–4) růžové až růžovofialové květy; okvětní cípy jsou úzce eliptické, 1,5–3 cm dlouhé a 0,2–0,7 cm široké, často zřetelně žilkované, v ústí žlutavé, na vrcholu tupě špičaté; tyčinek je 6, s tmavě nachovými až černými prašníky; čnělky jsou přímé. Tobolka je elipsoidní, 1–1,8 cm dlouhá, leží na povrchu nebo jen částečně vyčnívá ze země.
Fotografovala Eva Rencová, ve dnech 22., 25. a 27. 10. 2018 (Řecko, Peloponés, poloostrov Mani).