Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Convolvulus siculus
Rozšíření: Současný areál druhu se táhne od Kanárských ostrovů a Madeiry přes celý Mediterán až na Blízký východ, některými zdroji je uváděn dokonce i z jihu Arabského poloostrova a africké Etiopie. Na Kanárských ostrovech není jeho původnost zcela jistá. V areálu se rozlišují dva poddruhy, kromě nominátního je to ještě poddruh C. s. subsp. elongatus.
Ekologie: Roste na stanovištích travnatých, kamenitých až skalnatých, osídluje břehy potoků stejně jako okraje cest, objevuje se též na dalších ruderálních stanovištích, a to v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1700 m. Kvete od března do května.
Convolvulus siculus
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou poléhavou, plazivou až popínavou, 10–40(–80) cm dlouhou, větvenou, chlupatou. Listy jsou řapíkaté, kopinaté až vejčité, 1–5 cm dlouhé a 0,4–2 cm široké, na bázi srdčité až uťaté, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květy vyrůstají z úžlabí listů po 1–2(–3) na stopkách 0,6–2,5 cm dlouhých; listeny jsou čárkovité až kopinaté, 2–11 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, kališní lístky jsou kopinaté až vejčité, 5–6 mm dlouhé a 1,5–3 mm široké, špičaté, chlupaté; koruna je nálevkovitá, 7–12 mm dlouhá, modrá, na bázi bělavá nebo nažloutlá. Plodem je lysá tobolka.
Convolvulus siculus
Convolvulus siculus
Convolvulus siculus
Convolvulus siculus
Convolvulus siculus
Convolvulus siculus
Fotografovala Věra Svobodová, ve dnech 19. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Barranco del Infierno) a 30. 5. 2018 (Tenerife, Teno).