CONVOLVULUS OLEIFOLIUS Desr. – svlačec / pupenec

Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité

Convolvulus oleifolius

Rozšíření: Druh se vyskytuje v jižním Řecku, na Kypru, Krétě, ostrovech v Egejském moři a na Maltě.

Ekologie: Roste na skalnatých a písčitých stanovištích, na útesech, v rostlinné formaci garrigue, v pásmu od hladiny moře do nadmořské výšky okolo 500 m. Kvete v březnu až červnu.

Convolvulus oleifolius

Popis: Polokeř, od báze bohatě větvený, dorůstající výšky 10–50 cm, větévky jsou poléhavé až přímé. Celá rostlina je pokryta hustými stříbřitými chlupy. Listy jsou střídavé, nejdelší list je maximálně 3 cm dlouhý, čepele jsou čárkovité až úzce kopinaté, stříbřitě šedé. Květy vyrůstají v hroznech z úžlabí listů, které jsou kratší než květenství. Jednotlivé květy mají průměr 2–3 cm, jsou skoro přisedlé nebo jen velmi krátce stopkaté, kališní lístky jsou zašpičatělé, chlupaté, koruna je nálevkovitá, růžová, někdy bílá, 5 tyčinek je připojených v dolní části koruny, semeník je svrchní. Plodem jsou chlupaté tobolky, které jsou v době zralosti kratší než kalich.

Poznámka: Podobným druhem je Convolvulus cneorum, který se vyskytuje v centrálním Středozemí, jeho listy jsou obkopinaté, koruna je obvykle bělavá a kališní lístky jsou spíše tupé, celá rostlina je poněkud vzrůstnější.

Convolvulus oleifolius
Convolvulus oleifolius
Convolvulus oleifolius
Convolvulus oleifolius
Convolvulus oleifolius

Fotografováno ve dnech 17. 4. 2014 (Malta, útesy Dingli), 18. 4. 2014 (útesy u Golden Bay) a 22. 4. 2014 (útesy u Mistra Bay).