Syn.: Convolvulus brevipes Pomel, Convolvulus leucotrichus Pomel, Convolvulus suffruticosus var. sulfureus Batt., Convolvulus valentinus var. melliflorus Pau, Convolvulus valentinus var. sulfureus (Batt.) Maire et Wilczek
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Rozšíření: Druh pouštních oblastí severozápadní Afriky, jehož areál se táhne od jihovýchodu Maroka přes Alžírsko a Tunisko až po západní Libyi. Podle charakteru odění rostlin je vedle nominátní variety rozlišována ještě varieta Convolvulus supinus var. melliflorus.
Ekologie: Roste na písčitých a kamenitých stanovištích v aridních oblastech. Kvete od března do června.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou, až 40 cm dlouhou, větvenou, pokrytou dlouhými přitisklými chlupy i krátkými vzpřímenými chlupy (u var. supinus), anebo jen přitiskle chlupatou (var. melliflorus). Listy jsou krátce řapíkaté, eliptické až vejčité, 6–16 mm dlouhé a 3–8 mm široké, na bázi klínovité nebo uťaté, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé, po obou stranách hustě chlupaté (var. supinus), nebo olysalé (var. melliflorus). Květy vyrůstají po 1–3 z úžlabí listů na stopkách 15–35 mm dlouhých; listeny jsou kopinaté, 4–10(–15) mm dlouhé, hustě chlupaté; kališní cípy jsou eliptické až vejčité, 8–12 mm dlouhé, špičaté, chlupaté, koruna je 20–30(–35) mm dlouhá, nažloutlá nebo žlutá; tyčinky jsou až 10–15 mm dlouhé, čnělka je až 10 mm dlouhá. Plodem je tobolka.
Poznámka: Patří do přízně druhu Convolvulus sabatius, tedy svlačce modrokvětého se žlutým středem, jenž pochází ze severozápadní Afriky a italské Ligurie. Ke stejnému komplexu je řazen ještě Convolvulus valentinus, druh také modrokvětý, někdy však i bělokvětý, s centrem areálu ležícím na pomezí severního Maroka a Alžírska, avšak sahajícím až k břehům Mallorky a jihovýchodního Španělska.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 28. 3. 2025 (Maroko, region Drâa-Tafilalet, okolí města Ouarzazate).