Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Corvidae
Česká jména: krkavec velký (kanárský)
Anglická jména: Common raven (canariensis)
Rozšíření: Areál krkavce velkého (Corvus corax) pokrývá značnou část severní polokoule, vyskytuje se ve velké části Eurasie a na přilehlých ostrovech, na Islandu, v jižním Grónsku, rovněž v severozápadní Africe a na Kanárských ostrovech, na západní polokouli se objevuje v oblasti od kanadských arktických ostrovů a Aljašky až po Nikaraguu. Na tomto rozsáhlém území žije mnoho poddruhů. Naše fotografie zachycují poddruh Corvus corax subsp. canariensis, který pochází z Kanárských ostrovů.
Způsob života: Obývá vavřínové a borové lesy, rokle, útesy, odpočinkové a grilovací oblasti.
Je všežravý. Živí se často mršinami, ale loví i hmyz, ještěrky, korýše, malé obratlovce, pojídá vejce, semena a plody. Je výborný letec, je plachý a ostražitý.
Žije v pevných svazcích. Hnízdní období je od března do června, Hnízdí ve skalních trhlinách, na skalních výchozech nebo ve vrcholcích borovic. Samice buduje hnízdo z větví a vystýlá ho travinami, mechem a zvířecími chlupy. Samec přináší materiál. Samice snáší 3–6 vajec, která sama inkubuje po dobu 19-21 dní, zatímco ji samec krmí. Matka pomáhá mláďatům při líhnutí, rozbíjí skořápku, kterou potom sní. Ptáčata krmí oba partneři. Po 35–42 dnech mláďata vylétají z hnízda, s rodiči zůstávají až do příštího chovu. Pohlavně dospívají ve 3 letech.
Popis: Poddruh Corvus corax subsp. canariensis je menší než nominátní poddruh, dosahuje délky 55–63 cm, rozpětí křídel 110–120 a hmotnosti 700–1500 g. U dospělých ptáků je peří zcela černé a má výrazný lesk. Černý zobák je masivní. Velká hlava je zvýrazněna kadeřavými pírky na hrdle. Klínovitý ocas je dlouhý. Křídla jsou dlouhá a široká. Černé jsou i nohy a drápy. Samice je jen o něco menší než samec.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2017) klasifikuje krkavce velkého jako druh méně dotčený (LC). Poddruh Corvus corax subsp. canariensis je na Kanárských ostrovech klasifikován jako ohrožený. Dříve byl hojný, v letech 1940–50 došlo k dramatickému poklesu populace, byl pronásledován a za jeho lov se platilo. Další ránou bylo používání DDT, avšak pokles havranů pokračoval i po zákazu používání tohoto insekticidu.
Poznámka: Na Kanárských ostrovech se ještě můžeme setkat s poddruhem Corvus corax subsp. jordansi, který obývá ostrovy Lanzarote a Fuerteventura. Poddruh Corvus corax subsp. tingitanus se nachází na ostrovech Fuerteventura, Tenerife, Gran Canaria, Madeira a v Maroku.
Fotografováno ve dnech 16. 10. 2011 (Španělsko, Kanárské ostrovy, La Palma, Volcán Martin) a ) a 5. 3. 2020 (Kanárské ostrovy, El Hierro, Cala de Tacorón).