Corvus orru cecilae Mathews, 1912; vrána australská západní

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Corvidae
Česká jména: vrána australská západní
Anglická jména: Torresian crow

Corvus orru cecilae, vrána australská západní
Corvus orru cecilae, vrána australská západní

Rozšíření: Vrána australská (Corvus orru) se vyskytuje na indonéských Molukách, na Nové Guineji a na Bismarckově souostroví, také na ostrovech v Torresově průlivu a v Austrálii.
Nominátní poddruh obývá severní Moluky, Novou Guineu, Trobriandovy ostrovy a souostroví Louisiady, poddruh Corvus orru latirostris je rozšířen na ostrově Babar a na Tanimbarských ostrovech. Zde představovaný poddruh Corvus orru cecilae se vyskytuje v severní Austrálii, jeho areál se táhne od západoaustralského regionu Gascoyne přes Severní teritorium a Queensland až po severovýchod Nového Jižního Walesu.

Způsob života: Obývá blahovičníkové lesy, křoviny, savanu, skalnaté a písečné pobřeží, pobřežní ostrovy, přílivové bahenní a solné pláně, ale i zemědělsky obdělávanou krajinu a městské oblasti.
Konzumuje širokou škálu potravy, ale složení se mezi jednotlivými stanovišti výrazně liší. Krmí se v párech a v malých až velkých hejnech. Je všežravý, mimo urbanizované oblasti se živí především bezobratlými živočichy, semeny, ovocem, ptáčaty, ještěrkami, malými hlodavci. Běžně hlídkuje u silnic, na skládkách odpadků a u lidských obydlí. V severní Austrálii loví zavlečenou ropuchu obrovskou (Rhinella marina) tak, že ji převrátí na záda a sní pouze vnitřnosti a části stehen, čímž se vyhne jedu, který žába vylučuje z jedových žláz.
Je monogamní. Hnízdo z klacíků, vystlané rostlinnými vlákny a vlnou, staví vysoko na stromě, obvykle na blahovičníku, příležitostně na vysoké budově. Samice snese 2–5 vajec, která inkubuje sama po dobu 19–20 dnů. Agresivně brání své hnízdo před varany, hady a dravými ptáky. Samec pomáhá s odchovem mláďat po dobu 40 dnů nebo do opuštění hnízda. Potomci zůstávají se svými rodiči další 2–3 měsíce nebo až do následujícího hnízdění. Pohlavně dospívá ve dvou letech.

Popis: Černý velký pěvec z čeledi krkavcovitých, dosahuje délky 48–53 cm a hmotnosti 430–700 g. Robustní zobák je tmavě černý a přibližně stejně dlouhý jako hlava. Duhovka oka je bílá, někdy s modrým nádechem. Hrdlo je krátké. Peří je leskle černé na hřbetě a matně černé na hrudi. Ocas je široký, na konci je téměř hranatý. Nohy jsou černé. Báze bílých per je viditelná pouze při načepýření.
Do devíti měsíců věku mláďata postrádají lesklé hřbetní peří a duhovka oka je spíše modrá než bílá.

Záměny: Vránu australskou (Corvus orru) a krkavce australského (Corvus coronoides) je obtížné od sebe odlišit, je nutné se soustředit na zpěv, chvění krku a chování, je vhodné zohlednit i lokalitu (ve velké části severozápadní Austrálie krkavec chybí).

Corvus orru cecilae, vrána australská západní
Corvus orru cecilae, vrána australská západní

Fotografováno dne 25. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Kakadu National Park, Nanguluwurr).