Syn.: Crassula abyssinica A. Rich., Crassula milleriana Burtt Davy, Crassula puberula R. Br., Crassula recurva N. E. Br., Crassula rubicunda E. Mey. ex Harv., Crassula stewartiae Burtt Davy
Česká jména: tlustice (Presl 1846, Mareček 1994)
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité
Rozšíření: Druh byl popsán z Arabského poloostrova, kde se vyskytuje v jeho jihozápadní části a bývá tu většinou bělokvětý. Je však široce rozšířen také v tropické východní a jižní Africe (od Etiopie přes Tanzanii až po jihoafrickou provincii KwaZulu-Natal), kde bývá jeho barva proměnlivá, nezřídka načervenalá až tmavě rudá. Variabilní druh, byla popsána řada vnitrodruhových taxonů.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci, v opadavých lesích i v savaně.
Popis: Sukulent v době květu až 90 cm vysoký, s listy vyrůstajícími v husté přízemní růžici, které jsou přisedlé, na bázi srostlé, podlouhle kopinaté, 16(–20) cm dlouhé a asi 2,5 cm široké, dužnaté, ploché, celokrajné, po okraji brvité, jinak obvykle lysé, na vrcholu špičaté, zelené, někdy s nachovou kresbou; lodyžní listy jsou menší, nejvýše položené listy někdy až listenům podobné; květonosná lodyha je přímá, jednoduchá, dužnatá. Květenství je chocholičnaté, bohaté, dosahuje průměru okolo 17(–30) cm; květy jsou 5četné; kalich je 3–5,5(–6,5) mm dlouhý, cípy jsou čárkovité až kopinaté, špičaté, celokrajné nebo pilovité, zelené nebo červené; korunní lístky jsou vzpřímené, s odstálými špičkami, bílé, zelenobílé, růžově až červeně naběhlé či dokonce tmavě červené. Plody jsou měchýřky.
Využití: Pěstuje se ve sbírkách sukulentních rostlin, kde se nezřídka objevují exempláře s výrazně načervenale naběhlými listy.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 10. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon Nature Reserve).