Syn.: Crassula capillacea E. Mey. ex Harv., Crassula glabra Haw., Crassula pulchella Aiton, Crassula scleranthoides Burm. f., Thisantha glabra Eckl. et Zeyh., Thisantha glomerata Eckl. et Zeyh., Thisantha strigosa Eckl. et Zeyh.
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité
Rozšíření: Centrum areálu leží v jihoafrické provincii Western Cape, z níž přesahuje i do sousedních provincií Northern a Eastern Cape. Endemit květenné říše Capensis. Byl zavlečen i do jihozápadní Austrálie.
Ekologie: Stanovištěm jsou písčiny v pobřežních oblastech i na rozpadech vnitrozemských pískovců. Provází nezapojenou vegetaci se sníženou konkurencí vytrvalých rostlin (zobrazené rostliny rostly na požářišti). Vystupuje až do nadmořské výšky 800 m.
Popis: Drobná jednoletá sukulentní bylina, tvoří bochánky dorůstající do výšky 15 cm; lodyha je lysá, ale stejně jako listy pokrytá drobnými, nazpět směřujícími papilami. Listy jsou vstřícné, poněkud dužnaté, zploštěle válcovité, trojúhelníkovité až kopinaté, 0,6–1(–1,3) cm dlouhé a 1–2(–3) mm široké, na vrcholu špičaté a často s osinkou. Květenství je bohatá vrcholičnatá lata, složená z vidlanů a vijanů, které nesou téměř přisedlé, 5četné květy; kališní lístky jsou trojúhelníkovité až kopinaté, 1–2,5 mm dlouhé, na vrcholu osinkaté, po odkvětu se poněkud prodlužují; koruna je drobná, miskovitá nebo krátce trubkovitá, bělavá, korunní trubka je asi 0,3 mm dlouhá, cípy jsou přímé, kopinaté, 1–1,5 mm dlouhé, tupé; tyčinek je 5; nektariové šupiny jsou klínovité, blanité, žlutavé; gyneceum tvoří 5 volných plodolistů. Plody tvoří souplodí hnědavých nebo načervenalých dvousemenných měchýřků.
Poznámka: Rod Crassula je v jižním cípu Afriky zastoupen velmi početně, z Jihofrické republiky se uvádí kolem 150 druhů, drobných jednoletých i statnějších vytrvalých. Na ostatních kontinentech roste pouze skupina jednoletek, které někteří badatelé vyčleňují do samostatného rodu Tillaea.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Tulbagh, okolí Tulbagh Waterfall).