Syn.: Crassula monticola N. E. Br., Purgosea rupestris D. Don
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité
Rozšíření: Areál se táhne od jižní Namibie do Jihoafrické republiky, kde roste v provinciích Northern, Western a okrajově i Eastern Cape. Na jih zasahuje do okolí městečka Worcester a do kotliny Klein Karoo.
Ekologie: Roste na kamenitých svazích, často ve vegetaci s převládajícími sukulenty, v podmínkách aridního klimatu, nejčastěji v místech s dešti přicházejícími v zimě a s ročním srážkovým úhrnem jen kolem 120 mm; teploty přitom mohou poklesat až k –4 °C. Vystupuje až do nadmořské výšky 1800 m.
Popis: Vytrvalý stálezelený sukulentní polokeřík, vysoký až 50 cm; stonky bývají přímé, vystoupavé, spíše tenké, na bázi dřevnaté a bohatě větvené. Listy jsou vstřícné, nápadně křižmostojné a bývají nahloučené na vrcholcích stonků; jsou dužnaté, oboustranně zploštělé, vejčité nebo kopinaté, 0,5–1,5 cm dlouhé a (0,4–)0,5–1(–1,3) cm široké, šedozelené až hnědavé, při oslunění nápadně červeně naběhlé, na okrajích nápadně hnědočerveně nebo žlutě lemované shora ploché nebo žlábkovitě prohloubené, na spodní straně silně vypouklé. Květenství je vrcholičnatá lata s krátce stopkatými květy; květy jsou 5četné; kališní lístky jsou trojúhelníkovité, asi 1 mm dlouhé, šedozelené, často s červeným nádechem, lysé, špičaté; koruna je trubkovitá, 2–3,2 cm dlouhá, dolních 4–5 mm je srostlých, světleji nebo i sytě růžová; tyčinky v počtu 5 přirůstají zevnitř ke korunní trubce; gyneceum je složeno z 5 volných plodolistů, semeník je svrchní. Plody jsou měchýřky.
Využití: Velmi charakteristický, oblíbený druh v zahradnické praxi v teplých suchých oblastech. Snadno se množí řízkováním i výsevem; ve středoevropských podmínkách jej ale nelze pěstovat v zimě venku. U nás jej ale lze snadno pěstovat i v bytových podmínkách, protože dobře snáší sušší vzduch i mírné přistínění.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 19. a 21. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Klein Karoo, De Rust; Swartberg Mountains, nad Prince Albert).