Syn.: Crassula crassiflora (Kuntze) K. Schum., Crassula drakensbergensis Schönland, Crassula mannii Hook. f., Crassula retrorsa Hutch., Crassula schweinfurthii Dammann, Crassula spectabilis Schönland, Sedum crassiflorum Kuntze, Sedum vaginatum Kuntze
Česká jména: tlustice (Presl 1846, Mareček 1994)
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité
Rozšíření: Druh horských oblastí tropické Afriky, vyskytuje se v Etiopii i Kamerunu, k jihu areál vede přes Tanzanii a Angolu až do Zimbabwe, Lesotha, Svazijska a východních provincií Jihoafrické republiky.
Ekologie: Roste ve vlhké travnaté vegetaci nebo na skalnatých horských svazích, v jižní Africe stoupá až do nadmořské výšky okolo 2500 m. Kvete od září do května.
Popis: Vytrvalý trsnatý sukulent dosahující výšky 15–50(–90) cm. Lodyha je přímá, obvykle jednoduchá, žlutozelená, v horní části červenohnědě naběhlá, olistěná. Listy jsou 2,5–26,5 cm dlouhé a 0,4–2,7(–3,3) cm široké, přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou podlouhle úzce kopinaté, dolní lodyžní listy jsou podobné, ale kratší, nejvýše položené listy jsou jen listenům podobné, všechny listy jsou dužnaté, ploché, přisedlé, na bázi srostlé, celokrajné, špičaté, obvykle lysé, vzácněji i chlupaté, lodyžní s pochvami 0,5–3 cm dlouhými. Květenství je chocholičnaté, bohaté, dichotomicky větvené, dosahuje průměru až okolo 22(–30) cm; květy jsou 5četné, kalich je 1–3(–4) mm dlouhý, zelený, cípy jsou kopinaté, špičaté, koruna je 2,5–3,5(–4,5) mm dlouhá, bílá, narůžovělá, někdy až červeně naběhlá, anebo žlutá, vzácněji i červená, korunní lístky jsou podlouhle eliptické až vejčité, tupé, někdy i hrotité. Plody jsou měchýřky.
Využití: Rostlinu používá africká tradiční medicína.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 13. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Drakensberg, KwaZulu-Natal, okolí Cathedral Peak).