Syn.: Aegoseris setosa Fourr., Apargia setosa (Hallier f.) Moench, Barkhausia hispida (Waldst. et Kit.) Link, Barkhausia setosa (Haller f.) Schur, Crepis hispida Waldst. et Kit.
Česká jména: škarda štětinkatá (Kubát 2002)
Slovenská jména: škarda štetinatá (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Crepis setosa
Rozšíření: Roste ve střední a východní části evropského Středozemí, na západ po Korsiku a Katalánsko, na sever zasahuje do střední Francie a do střední Evropy, na východě na Balkán, Krym a Kavkaz. Druh byl zavlečen snad i do Severní Ameriky. U nás roste vzácně na nejjižnější Moravě.
Ekologie: Roste v trávnících podél cest, na náspech, na nádražích, na sušších travnatých místech u vodních toků, na otevřených písčinách a v pískovnách, na vinicích, na okrajích polí. Kvete od června do září.
Crepis setosa
Popis: Jednoletá bylina, vysoká 10–60 cm. Olistěná lodyha je přímá, výrazně rýhovaná až hranatá, listy jsou tvarově proměnlivé. Úbory skládají řídké chocholičnaté laty v horní 1/4 až 1/2 lodyhy. Zákrov je dvouřadý, válcovitě zvonovitý, vnější zákrovní listeny jsou čárkovité, odstálé, zelené, řídce porostlé nápadně dlouhými bledě žlutými štětinovitými chlupy. Vnitřní zákrovní listeny jsou kopinaté, porostlé četnými dlouhými bledými štětinovitými chlupy. Květy jsou pouze jazykovité, citronově žluté, okrajové květy jsou prodloužené, s pěti zuby, na spodu bez červených proužků, vzácně slabě narůžovělé. Čnělka a blizna jsou černavě zelené. Nažky vytváří typicky dvojí, vnější jsou často bez zobánku, vnitřní, jichž je většina, jsou delší s tlustým zobánkem. Oba typy nažek jsou zakončeny jednoduchým víceřadým sněhobílým chmýrem.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu ČR je škarda štětinkatá uvedena jako kriticky ohrožený druh (C1t).
Crepis setosaCrepis setosa
Crepis setosa
Crepis setosa
Crepis setosa
Crepis setosa
Crepis setosa
Crepis setosa
Fotografováno dne 13. 7. 2013 (PP Trkmanec-Rybníčky).