Syn.: Pandanus chamissonis Gaudich., Pandanus douglasii Gaudich., Pandanus menziesii Gaudich., Pandanus odoratissimus auct. non L. f., Pandanus veitchii Mast. et T. Moore
Česká jména: pandán (Mareček 1999)
Čeleď: Pandanaceae R. Br. – pandánovité
Pandanus tectorius
Rozšíření: Druh roste v jihovýchodní Asii, Austrálii a Tichomoří, areál se rozkládá v oblasti od jižní Číny a Tchaj-wanu přes Filipíny, Indonésii, Papuu, severovýchodní Austrálii až po Šalamounovy ostrovy, Novou Kaledonii, Vanuatu, Fidži, Samou, Mikronésii, Francouzskou Polynésii a Havajské ostrovy. V areálu se vyskytuje ve velkém množství variet. Je to stará kulturní rostlina Polynésanů.
Ekologie: Roste v pobřežních oblastech, při okrajích mangrove, na plážích, od hladiny moře po nadmořskou výšku 610 m, v oblastech s úhrnem ročních srážek 1500–4000 mm. Roste v mnoha typech pobřeží půd vyskytujících se na pobřeží, včetně křemičitých i korálových písků, rašeliny, na vápencovém i čedičovém podloží. Toleruje zasolenou půdu a větry, prospívá na slunci, ale roste i v částečném zastínění.
Pandanus tectorius
Popis: Dvoudomý strom dorůstající výšky 4–14 m. Kmen má v průměru až 25 cm, větví se do šířky až 15 m. Je podepřen až 1,5 m dlouhými chůdovitými adventivními kořeny, které pevně kotví strom v půdě; někdy se kořeny spouští i z větví. Borka je šedohnědá nebo červenohnědá. Listy jsou spirálovitě uspořádané ve třech řadách na konci větví, jsou mečovité, 90–300 cm dlouhé a 5–16 cm široké, s pilovitým okrajem, většina variet má ostny podél okrajů a střední žilky listů. Okrajové ostny jsou dlouhé 0,8–2,5 mm. Samčí květy jsou drobné, bělavé, vonné, uspořádané v nicích hroznovitých květenstvích asi 30 cm dlouhých, chráněných bílými nebo krémově zbarvenými listeny. Samičí květenství tvoří šištici nesoucí 40–80 květů. Plodenství se podobá ananasu, je vejcovité až kulovité o průměru 4–20 cm a délce 8–30 cm, ve zralosti žluté, oranžové anebo načervenalé, vonné. Dužnina je šťavnatá, vláknitá, vnější část dřevitá. Plody mohou plavat po dlouhé měsíce v oceánu.
Využití: Velmi významná rostlina polynéské kultury. Existuje množství kultivarů lišících se větvením, listy i plody. Jedlé plody byly hlavním zdrojem potravy obyvatel Mikronésie, zvláště na malých atolech. Plody se jedí syrové i vařené. Jedlá jsou i semena; bílá semena některých variet mají kokosovou chuť. Listy byly součástí různých variant karí. Kmeny a větve se používaly na konstrukce. V tradiční medicíně se využívaly listy (hlavně bílá bazální část mladých listů), kořeny, samčí květenství i plody. Z upravených listů se pletly košíky, rohože, klobouky, vějíře, sukně, plachty a další výstroj kánoí, pokrývaly se jimi střechy chatrčí. Vlákna z plodů sloužila k dentální hygieně. Dnes se tento druh vysazuje ke stabilizaci půdy a jako dekorativní strom v zahradách a parcích.
Pandanus tectorius
Pandanus tectorius
Pandanus tectorius
Pandanus tectorius
Pandanus tectorius
Fotografováno dne 5. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Maui, u Waianapanapa Caves, u Waimoku Falls a Seven Pools).