Čeleď: Iridaceae – kosatcovité
Rozšíření: Úzce endemický druh z okolí severozápadotureckého jezera Abant v oblasti Bolu. Pro vědu byl poprvé popsán poměrně nedávno, až v roce 1975, a to podle sběrů z dubna 1972. Jeho turecké jméno je Abant çiğdemi.
Ekologie: Roste na suchých, kamenitých svazích a stráních, na horských loukách i na světlinách borových lesů, v montánním stupni, v nadmořské výšce zhruba od 1100 do 1700 m. Kvete od dubna do května.
Popis: Vytrvalá bylina s drobnou síťnatou hlízkou, ta dosahuje průměru 7–10 mm, celá rostlina je 4–7 cm vysoká, listy (5–10) jsou čárkovité, celokrajné, kýlnaté, kratší než květ, objevují se při rozkvětu, květy jsou většinou jednotlivé, 6četné, trubka je 2,5–5,5 cm dlouhá, bělavá až namodralá, okvětní lístky jsou obvejčité, nahoře tupé, bledě až tmavě modré, na bázi s oranžovou skvrnkou.
Ohrožení a ochrana: Crocus abantensis je druhem dosti vzácným, jen s nevelkým areálem rozšíření, je proto zařazen k ohroženým a celoevropsky přísně chráněným druhům Bernské úmluvy.
Poznámka: V oblasti svého výskytu se kříží s druhem Crocus ancyrensis Maw a vytváří křížence Crocus ×paulineae E. Pasche et H. Kerndorff (na následující fotografii). Tento hybrid byl poprvé popsán až v roce 1999.
Fotografováno počátkem května 1998 (Turecko, nad jezerem Abant).