Čeleď: Iridaceae – kosatcovité
Rozšíření: Značně proměnlivý druh, roste na Balkáně v Albánii, Makedonii a v Řecku, dále v Turecku, Sýrii, Libanonu a Izraeli, zasahuje také do severního Iráku a na západ Íránu. V areálu se rozlišuje celkem pět poddruhů; na evropský kontinent zasahuje jen subsp. mazziaricus, k níž se vztahují naše snímky.
Ekologie: Stanovištěm jsou travnaté a křovinaté svahy, obvykle s mediteránní vegetací, zejména typu frygana. Vystupuje do nadmořské výšky asi 2700 m. Kvete v září až listopadu.
Popis: Bylina s podzemní hlízkou, jejíž obal se síťkovitě rozpadá. Listy vyrůstají po odkvětu, bývá jich 3–7, čárkovitých, 1–3(–4,5) mm širokých. Květy se tvoří po jednom až třech, jsou v různých odstínech růžovofialové až modrofialové nebo bílé, a pak obvykle s žilkováním, v ústí jsou někdy žluté, jindy také tmavé, okvětní cípy jsou obvejčité až obkopinaté, 2,3–5,5 cm dlouhé a 0,5–1,8 cm široké, zaokrouhlené, tupé nebo tupě špičaté; tyčinky jsou 3, kratší než čnělka, se žlutými prašníky (subsp. pamphylicus má prašníky smetanově bílé); čnělka je žlutá nebo oranžová, větvená do více tenkých ramen. Plodem je tobolka.
Fotografovala Eva Rencová, ve dnech 18., 21. a 28. 10. 2018 (Řecko, Peloponés, Elati, Parnonas a Lambokambos).