Syn.: Amerimnon ecastophyllum (L.) Standl., Dalbergia ecastaphylla (L.) Taub., orth. var., Dalbergia ecastophyllum (L.) Taub., orth. var., Ecastaphyllum brownii Pers., Ecastaphyllum ecastophyllum (L.) Britton , Ecastaphyllum molle Miq. , Hecastophyllum brownei Kunth, Hedysarum ecastaphyllum L., Pterocarpus ecastaphyllum (L.) L., Pterocarpus ecastaphyllum Vell., Pterocarpus ecastaphyllum (L.) Murray
Česká jména: siso (Presl 1846)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Západní tropická Afrika, od Senegalu a Guiney-Bissau přes Ghanu a Kamerun po Gabun a Angolu, údajně i jižní Asie (Západní Bengálsko), s jistotou atlantické pobřeží tropické Ameriky, od jižní Floridy přes Karibik a Střední Ameriku po sever Jižní Ameriky (Kolumbie, východní Peru, Venezuela, Francouzská Guyana a Brazílie – Amazônia, Mata Atlântica). Původnost druhu na východní polokouli není zcela jasná. Druh byl popsán podle rostliny z Jamajky.
Ekologie: Roste v pobřežních křovinách, na písčitých dunách, v porostech mangrove, v zaplavovaných lesích. Kvete od října do dubna.
Popis: Šplhavý keř nebo malý strom, až 7 m vysoký. Listy jsou střídavé, řapíkaté, vejčité až eliptické, 2,5–14 cm dlouhé a 2–8 cm široké, kožovité, na vrcholu tupé nebo vykrojené, poněkud podvinuté, jemně chlupaté; palisty jsou vejčité, až 2 mm dlouhé. Květenství je úžlabní, stopky jsou 1–3 mm dlouhé; listeny vejčité až ledvinité, 1–1,5 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, 3–3,5 mm dlouhý; korunní lístky jsou lysé, pavéza je skoro okrouhlá, až 9 mm dlouhá, křídla podlouhlá, až 9,5 mm dlouhá, tupá, člunek jen 6–7 mm dlouhý a asi 3 mm široký. Plody jsou 1,2–3,5 cm dlouhé a až 2,3 cm široké, na vrcholu zaokrouhlené, ve středu lehce zaškrcené, na bázi tupé až klínovité.
Poznámka: Rod zahrnuje okolo 200 druhů, které se vyskytují v tropech Starého i Nového světa. Byl pojmenován na počest švédských botaniků Dalbergů, bratrů, kteří se zajímali o květenu Střední Ameriky.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 3. 2014 (Panama, Bocas del Toro, Playa Drago).