Čeleď: Plantaginaceae – jitrocelovité
Rozšíření: Druh horských oblastí severního Španělska, vyskytuje se v pohoří Cordillera Cantábrica, v severní části pohoří Sistema Ibérico a na východě Sistema Central.
Ekologie: Roste v lesních lemech, na skalnatých a kamenitých svazích, častěji na vápenci, v nadmořských výškách zhruba od 500 až do 2000 m. Kvete od května do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 30–60(–90) cm dlouhou, jednoduchou, olistěnou, na bázi olysalou, jinak chlupatou, v květenství až plstnatou. Listy jsou střídavé, podlouhle obkopinaté, 15–25(–33) cm dlouhé a 1,7–2,5(–3) cm široké, celokrajné nebo zubaté, na vrcholu špičaté nebo tupé, kožovité, na žilkách chlupaté. Květy vyrůstají v bohatém terminálním hroznu, který je 20–25 cm dlouhý; listeny jsou čárkovité, 7–12 mm dlouhé, květní stopky jsou kratší než listeny; kališní cípy jsou vejčité, 4,5–5 mm dlouhé, na vrcholu tupé; koruna je trubkovitá, až 13 mm dlouhá, červenohnědá, 2pyská, horní pysk je uťatý, dolní pysk je 3laločný, prostřední lalok je poměrně krátký, jen 2–2,5 mm dlouhý. Plodem je vejcovitá tobolka, 7,5–9 mm dlouhá.
Využití: Náprstník malokvětý lze pěstovat v zahradách i v klimatických podmínkách střední Evropy, v zimním období vyžaduje ochranu proti nadměrné vlhkosti.
Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 1. 7. 2018 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ); Vít Grulich, dne 28. 8. 2018 (biotop: Španělsko, Castilla y León, Puerta de los Señales).