Syn.: Royena goetzei Gürke, Royena lucida L., Royena lucida var. whyteana De Winter et Brenan, Royena nyassae Gürke, Royena whyteana Hiern, Royena wilmsii Gürke
Česká jména: tomel (Presl 1846, Mareček 1996)
Čeleď: Ebenaceae Gürke – ebenovité
Rozšíření: Druh tropické východní a jižní Afriky, jehož areál se táhne od jihoafrického Kapska podél pobřeží Indického oceánu až do východních provincií Jihoafrické republiky, dále na sever proniká přes Zimbabwe, Mosambik a Malawi až do Tanzanie, někdy je uváděn dokonce i z Etiopie.
Ekologie: Roste v lemech stálezelených lesů a v křovinaté vegetaci, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2400 m.
Popis: Stálezelený keř až strom dosahující výšky až 13 m. Listy jsou střídavé, řapíkaté, kopinaté až eliptické, až 5 cm dlouhé a 3 cm široké, na bázi zaokrouhlené až mělce srdčité, po okraji lemované dlouhými chlupy, na vrcholu špičaté, na rubu řídce přitiskle chlupaté, s postranními žilkami v 6 párech. Květy jsou jednopohlavné, svěšené; samčí vyrůstají jednotlivě z úžlabí listů, jsou 5četné, jejich stopka je 0,5–2 cm dlouhá; listeny jsou 2, až 6 mm dlouhé a 2,5 mm široké; kalich je až 7,5 mm dlouhý, baňkovitý, s krátkými cípy, chlupatý; koruna je zvonkovitá, 5–12 mm dlouhá, bělavá, jemně chlupatá, s cípy zahnutými; tyčinek je 10. Samičí květy jsou podobné samčím; staminodií je 6–10, čnělky 2 nebo 3. Plodem je skoro kulovitá bobule, lysá, dosahuje průměru okolo 2 cm.
Využití: Borka, listy a kořeny se používají v tradiční africké medicíně. Plody jsou jedné, ale chuti nevalné, pražená semena se používala jako náhražka kávy. Ze dřeva se vyrábí nábytek.
Poznámka: Alexander Whyte (1834–1908), na kterého odkazuje druhové jméno, byl skotským cestovatelem a sběratelem rostlin v Malawi a Ugandě.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 7. 9. 2018 (Svazijsko, Malolotja Nature Reserve) a 9. 9. 2018 (Svazijsko, kaňon Ngwempisi Gorge).