Syn.: Drosera longifolia L.
Čeleď: Droseraceae Salisb. – rosnatkovité
Rozšíření: Vyskytuje se v západní Evropě, zasahuje až do Pobaltí, na severu až po polární kruh, také na atlantickém pobřeží Severní Ameriky od Newfoundlandu po Floridu, ojediněle také na severu Jižní Ameriky.
U nás roste velmi vzácně v Třeboňské pánvi (PR V Rájích, PR Vizír, Příbrazský a Záblatský rybník, kdysi i jinde), v Českém lese (Václavský rybník u Svaté Kateřiny, PR Jezírka u Rozvadova) a u Františkových Lázní (PR Studna u Lužné), kdysi snad rostla i v Jizerských horách na Velké Jizerské louce. Byla vysazena u Doks (rašeliniště u Mariánského rybníka a Máchovo jezero).
Ekologie: Vyskytuje se na přechodových rašeliništích, ojediněle na vrchovištích, někdy na obnaženém kyselém substrátu. Kvete v červenci až srpnu.
Popis: Hmyzožravá rostlina se vzpřímenými dlouze řapíkatými listy v přízemní růžici. Zbarvení listů je do červena, čepel je obvejčitá, 2 až 3krát delší než široká a pokryta tentakulemi. Drobné květy se tvoří na vysokém stvolu, který vyrůstá z paždí listů.
Ohrožení a ochrana: Rosnatka prostřední je z hlediska ohrožení hodnocena jako kriticky ohrožený druh naší květeny (C1t), ve stejné kategorii je chráněna i podle zákona (§1).
Fotografováno v červnu 2008 (Česko, Třeboňsko) a 30. 5. 2004 (Dánsko, západní pobřeží).