Syn.: Drosera burmanni DC., nom. illeg., Drosera loureiroi Hook. et Arn., Drosera lovellae F. M. Bailey, Drosera propinqua R. Cunn., Drosera triflora Colenso
Čeleď: Droseraceae Salisb. – rosnatkovité
Drosera spatulata
Rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem táhnoucím se od jižního Japonska přes jihovýchodní Asii, Papuu-Novou Guineu a východní Austrálii až po Tasmánii a Nový Zéland. Dosti variabilní druh.
Ekologie: Roste na stanovištích vlhkých až mokrých, na rašeliništích, v pásmu od nížin až do subalpínského stupně.
Drosera spatulata
Popis: Vytrvalá karnivorní bylina s listy v přízemní růžici a dřípenými blanitými palisty až 7 mm dlouhými. Řapík je až 10 mm dlouhý, žláznatý, listové čepele jsou obvejčité, zhruba 5 mm dlouhé a pokryté tentakulemi. Stvol je přímý, žláznatý, květy vyrůstají v jeho vrcholové části až po 15, květní stopky jsou jen krátké; kališní lístky jsou na bázi srostlé, kopinaté až podlouhlé, 3–5 mm dlouhé; korunní lístky jsou obvejčité, až 6 mm dlouhé, bílé nebo růžové. Plodem je tobolka asi 1,5 mm dlouhá.
Využití: Ve sbírkách masožravých rostlin se objevuje dosti často, patří k neproblémovým druhům, které snadno klíčí. V kultuře se objevuje v několika kultivarech.
Drosera spatulata
Drosera spatulataDrosera spatulata
Drosera spatulata
Drosera spatulata
Drosera spatulata
Fotografovali Věra Svobodová, dne 4. 12. 2011 (Nový Zéland, South Island, NP Fiordland), Mário Duchoň, dne 12. 1. 2017 (Nový Zéland, South Island, Tasman District, Glenhope, Lookout Range), Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 23. 1. a 1. 2. 2018 (Palau, Babeldaob, Ngaremlengui, Imeong a Melekeok).