Syn.: Drosera burmanni DC., nom. illeg., Drosera loureiroi Hook. et Arn., Drosera lovellae F. M. Bailey, Drosera propinqua R. Cunn., Drosera triflora Colenso
Čeleď: Droseraceae Salisb. – rosnatkovité
Drosera spatulata
Rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem táhnoucím se od jižního Japonska přes jihovýchodní Asii, Papuu-Novou Guineu a východní Austrálii až po Tasmánii a Nový Zéland. Dosti variabilní druh.
Ekologie: Roste na stanovištích vlhkých až mokrých, na rašeliništích, v pásmu od nížin až do subalpínského stupně.
Drosera spatulata
Popis: Vytrvalá karnivorní bylina s listy v přízemní růžici a dřípenými blanitými palisty až 7 mm dlouhými. Řapík je až 10 mm dlouhý, žláznatý, listové čepele jsou obvejčité, zhruba 5 mm dlouhé a pokryté tentakulemi. Stvol je přímý, žláznatý, květy vyrůstají v jeho vrcholové části až po 15, květní stopky jsou jen krátké; kališní lístky jsou na bázi srostlé, kopinaté až podlouhlé, 3–5 mm dlouhé; korunní lístky jsou obvejčité, až 6 mm dlouhé, bílé nebo růžové. Plodem je tobolka asi 1,5 mm dlouhá.
Využití: Ve sbírkách masožravých rostlin se objevuje dosti často, patří k neproblémovým druhům, které snadno klíčí. V kultuře se objevuje v několika kultivarech.
Drosera spatulata
Drosera spatulata
Drosera spatulata
Drosera spatulataDrosera spatulata
Fotografovali Věra Svobodová, dne 4. 12. 2011 (Nový Zéland, South Island, NP Fiordland), a Mário Duchoň, dne 12. 1. 2017 (Nový Zéland, South Island, Tasman District, Glenhope, Lookout Range).