Syn.: Drosera longifolia L.
Čeleď: Droseraceae Salisb. – rosnatkovité
Drosera anglica

Drosera anglica

Rozšíření: V Evropě se vyskytuje především v její severní polovině, zasahuje do střední Evropy s výběžky místy i jižněji. Dále roste v severní části Asie a Severní Ameriky. U nás roste vzácně v sudetských pohořích (Šumava, Krušné hory, Krkonoše) a na Třeboňsku, dříve i na Mělnicku a v podhůří Orlických hor, na Českolipsku byla vysazena. Na Slovensku roste velmi vzácně ve Strážovských vrších, v Turčianské kotlině a na Oravské Maguře.
Ekologie: Rosnatka anglická roste především na kyselých substrátech, někdy na slatiništích. Vyskytuje se na přechodových rašeliništích, zpravidla vrchovištích vyšších poloh. Kvete od června do srpna.
Popis: Rostlina s listy v přízemní růžici, listy jsou nejčastěji polovzpřímené a s dlouhým řapíkem, dorůstají až 12 cm délky. Na úzkých čepelích jsou četné tentakule. Stvol vyrůstá ze středu růžice, je až 20 cm vysoký, s 3–6 bílými zvonkovitými květy.
Ohrožení a ochrana: V ČR je kriticky ohrožená (C1b) a chráněná zákonem (§1). V SR je ohrožená (EN) a zákonem chráněná (§).
Drosera anglicaDrosera anglica
Fotografováno ve dnech 27. 6. 2004 a 27. 6. 2005 (Krušné hory, Velký močál).