EUCALYPTUS GRANDIS W. Hill ex Maiden – blahovičník velký

Syn.: Eucalyptus saligna var. pallidivalvis R. T. Baker et H. G. Sm.
Česká jména: blahovíčník (Berchtold et Presl 1820, Berchtold et Presl 1825), blahovičník (Jungmann 1835, Presl 1846), krásočep, blahovičník (Leicht 1863), blahovičník (Mareček 1996)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité

Eucalyptus grandis

Rozšíření: Východoaustralský druh, vyskytuje se na východním pobřeží Queenslandu a na severovýchodě Nového Jižního Walesu (severně od města Newcastle). Byl vysazen také v americké Kalifornii a na Floridě, rovněž na mnoha místech Jižní Ameriky, v jižní Africe i ve východní tropické Africe, také na jihovýchodě Číny a jinde.

Ekologie: Roste ve vysokých světlých lesích, v deštných lesích a jejich lemech, v nížinách nebo na nižších svazích.

Eucalyptus grandis

Popis: Statný strom dosahující výšky až okolo 55(–75) m, s kmenem bílým, šedobílým nebo modrošedým, hladkým, hrubá a odlupčivá borka vytrvává jen na bázi kmene, může sahat až do výšky okolo 4 m. Juvenilní listy jsou vejčité, tmavě zelené, adultní listy jsou kopinaté, jejich řapíky jsou 1–2 cm dlouhé, čepel je často srpovitě zahnutá, 9,5–16 cm dlouhá a 2–5 cm široká, na bázi klínovitá, nesymetrická, celokrajná, na vrcholu zašpičatělá, šedozelená nebo žlutozelená, na rubu světlejší, vedlejší žilky jsou zřetelné, svírají úhel 40–55°. Květenství je 7–11květý okolík, češule je obkonická, 3–4 mm dlouhá, o něco delší než homolovitá kalyptra (čepičkovité víčko, které se při rozkvětu odděluje a opadává); tyčinky jsou mnohé, bílé. Plody jsou tobolky, 5–8 mm dlouhé.

Využití: Je to zřejmě nejrychleji rostoucí australský blahovičník. V literatuře se uvádí, že exempláře tohoto druhu vysazené na Havajských ostrovech dosáhly po dvou letech výšky 10,7 m, patnáctileté kusy byly vysoké 49 m.
Dřevo tohoto stromu je kvalitní a trvanlivé, používá se pro stavbu lodí, k výrobě podlah, překližek, obložení i konstrukcí. Bývá pěstován na blahovičníkových plantážích nejen v Austrálii, ale také v jižní Africe, Brazílii nebo v Uruguayi.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2019) řadí blahovičník velký k druhům potenciálně ohroženým (NT). Část původních lesů, v nichž se tento druh vyskytoval, byla vykácena.

Eucalyptus grandis
Eucalyptus grandis
Eucalyptus grandis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 24. 11. 2023 (Austrálie, New South Wales, Royal Botanic Garden Sydney).