EULOPHIA LIVINGSTONEANA (Rchb. f.) Summerh.

Syn.: Eulophia faradjensis De Wild., Eulophia gracilior (Rendle) Butzin, Eulophia jumelleana Schltr., Eulophia livingstoniana (Rchb. f.) Schltr., Eulophia robusta Rolfe, Lissochilus affinis Rendle, Lissochilus cornigerus Rendle, Lissochilus fallax Rchb. f., Lissochilus faradiensis De Wild., Lissochilus faradjensis De Wild., Lissochilus gracilior Rendle, Lissochilus jumelleanus (Schltr.) Schltr., Lissochilus laggiarae Schltr., Lissochilus livingstoneanus Rchb. f., Lissochilus malangensis Rchb. f., Lissochilus mediocris Rendle, Lissochilus rutenbergianus Kraenzl.
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité

Eulophia livingstoneana

Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál leží v subsaharské Africe od jižního Súdánu a Středoafrické republiky až po Jihoafrickou republiku, druh zasahuje rovněž na Komory a Madagaskar.

Ekologie: Roste na otevřených místech v travnatých nebo křovinatých savanách, zejména na písčitých půdách. Vyžaduje tropické klima se sezónními obdobími sucha.

Eulophia livingstoneana

Popis: Terestrická bylina vysoká 50–100 cm. Hlízky jsou nepravidelně kuželovité, 5–9,5 cm dlouhé. Listy se vyvíjejí současně s květy, bývá jich 3–6, jsou pouze přízemní, pásovité, 10–40 cm dlouhé a 5–17 mm široké, na vrcholu špičaté. Květenství tvoří hrozen až 12 růžových až purpurových, až 5 cm velkých květů; vnější okvětní lístky jsou 1,1–2 cm dlouhé, nazpět ohrnuté, vnitřní okvětní lístky jsou 1,4–2 cm dlouhé, přímé, pysk je trojlaločný, postranní laloky jsou zelenavé, střední je tmavočervený, se světlými proužky směrem k bázi; ostruha je asi 6 mm dlouhá, kuželovitá, tupá; sloupek je nápadný, až 1 cm dlouhý, purpurový. Plodem je nicí, 18–20 mm dlouhá tobolka.

Ohrožení a ochrana: Rostlina je zařazena pod ochranu mezinárodní úmluvy CITES.

Eulophia livingstoneanaEulophia livingstoneana

Fotografovala Alena Vydrová, dne 25. 3. 2004 (Keňa, národní park Shimba Hills, Elephant Hill).