Syn.: Euphrasia brownii var. collina (R. Br.) Maiden et Betche
Čeleď: Orobanchaceae – zárazovité
Rozšíření: Velmi polymorfní druh vyskytující se na jihozápadě i jihovýchodě Austrálie (od jižního pobřeží Západní Austrálie přes Jižní Austrálii a Victorii až po jihovýchod Queenslandu), rovněž na Tasmánii.
V tomto velkém areálu je rozlišováno 15 poddruhů, na snímcích je zřejmě zachycen poddruh Euphrasia collina subsp. tetragona z jižního pobřeží Austrálie (od západní Victorie po jih Západní Austrálie) a ze severozápadní Tasmánie.
Ekologie: Jednotlivé poddruhy mají vyhraněné ekologické preference, objevují se ve sklerofytních lesích i v křovinaté vegetaci na vřesovištích, na pobřežních písečných dunách a skalnatých útesech, také v mokřinách. Kvetou od srpna do února.
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř dosahující výšky až okolo 80 cm, s větvemi vystoupavými až přímými. Listy, listeny i kalichy mohou být lysé nebo žláznatě i nežláznatě chlupaté, horní listy na hlavních větvích jsou 4–23 mm dlouhé, obvykle eliptické až obvejčité, po okraji často vroubkované. Květenství je hroznovité, kalich je 3–10 mm dlouhý, koruna 8–17 mm dlouhá, 2pyská, bílá až růžová, nachová až levandulově nafialovělá, někdy ještě i se žlutou skvrnkou. Plodem je tobolka, 5–12 mm dlouhá.
Poznámka: V Austrálii a na Tasmánii se vyskytuje na 20 druhů světlíků, přičemž tento druh je z nich nejrozšířenější i nejběžnější. Objevuje se v mírných oblastech Austrálie, v pásmu od mořského pobřeží až po nejvyšší vrchol kontinentu Mount Kosciuszko, jenž se nachází v nadmořské výšce 2228 m. K dalším zástupcům tohoto rodu v této části světa patří například světlík Hookerův (Euphrasia hookeri) nebo světlík žíhaný (Euphrasia striata).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Kangaroo Island, Admirals Arch).