EURYOPS EVANSII Schltr.

Syn.: Euryops dieterlenii J. M. Wood
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Euryops evansii

Rozšíření: Druh horských oblastí jižní Afriky, vyskytuje se v Lesothu a příhraničních oblastech Jihoafrické republiky, zde především v provincii KwaZulu-Natal, snad ale zasahuje i na severovýchod provincie Free State. V areálu jsou rozlišovány tři vnitrodruhové taxony, nominátní poddruh a Euryops evansii subsp. dendroides jsou poddruhy dosti vysoké, naproti tomu Euryops evansii subsp. parvus je poddruhem nižším.

Ekologie: Roste v subalpínském a alpínském pásmu Dračích hor a přilehlých masivů, většinou na březích vodních toků, společně například s druhy Erica drakensbergensis, Leucosidea sericea, Melianthus comosus či Protea dracomontana, v nadmořských výškách od 1800 až do 3000 m.

Euryops evansii

Popis: Chudě větvený keř dosahující výšky (50–)120–240 cm. Listy jsou nahloučené na konci větví, jsou kopinaté až podlouhle eliptické, 5–10 cm dlouhé, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu se 3 výraznými zuby, s jedinou žilkou, lysé, šedozelené. Úbory vyrůstají na konci větví po 1–5, jsou jen krátce stopkaté; zákrov je lysý, zákrovních listenů je 8–10, jsou kopinaté, na bázi srostlé, až 7 mm dlouhé, špičaté; liguly jsou podlouhlé, žluté, trubkovité květy jsou rovněž žluté. Plodem je nažka.

Euryops evansii
Euryops evansii
Euryops evansii

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 9. 2018 (Lesotho, pohoří Maloti, Ts’ehlanyane National Park).