EUSTREPHUS LATIFOLIUS R. Br.

Syn.: Eustrephus amplexifolius Schnizl., Eustrephus angustifolius R. Br., Eustrephus brownii F. Muell., Eustrephus leucanthus Hassk., Eustrephus watsonianus Miq., Geitonoplesium angustifolium (R. Br.) Walp., Luzuriaga angustifolia (R. Br.) Poir., Luzuriaga latifolia (R. Br.) Poir., Spiranthera ovata Raf.
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité

Eustrephus latifolius

Rozšíření: Vyskytuje se v pobřežních oblastech jihozápadního Pacifiku – jihovýchod Papuy-Nové Guineje, Nová Kaledonie a východ Austrálie, k jihu sestupuje až do východní části Victorie.

Ekologie: Roste v tropických deštných a ve vlhkých sklerofytních lesích, také v jejich lemech a v křovinaté vegetaci na vřesovištích. Kvete od listopadu do ledna.

Eustrephus latifolius

Popis: Liána s hlíznatými kořeny a s lodyhami 5–6 m dlouhými, větvenými. Listy jsou kratičce řapíkaté, tvarově dosti variabilní, čárkovité až vejčité, 25–120 mm dlouhé a 10–35 mm široké. Květy vyrůstají z úžlabí listů ve vrcholících na stopkách 8–15 mm dlouhých, jsou oboupohlavné, dosahují v průměru 10–18 mm, jsou bledě růžové až světle fialové, později bělavé, okvětních lístků je 6, jsou úzce vejčité, 5–8 mm dlouhé, 3 vnější jsou celokrajné, 3 vnitřní po okraji třásnité; tyčinek je 6, jsou 4–7 mm dlouhé, čnělka je 5–7 mm dlouhá. Plodem je vejcovitá až kulovitá tobolka o průměru 10–20 mm, žlutooranžová.

Využití: Původní Australané poněkud nevýraznou dužninu plodů této rostliny konzumovali, stejně jako nasládlé malé hlízky.

Poznámka: Rod Eustrephus je monotypický, zahrnuje jen tento jediný druh.

Eustrephus latifolius
Eustrephus latifolius

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 18. 11. 2023 (Austrálie, New South Wales, Blue Mountains National Park, Katoomba Falls).