Syn.: Aster chrysanthemifolius hort. ex Steud., Aster filifolius Vent., Diplopappus filifolius (Vent.) DC., nom. illeg.
Česká jména: felície (Mareček 1996)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Druh jižní Afriky, jehož areál se táhne od jižní Namibie přes jihoafrický Namaqualand, Karoo i Kapsko až do provincií Free State a KwaZulu-Natal, zasahuje také do Lesotha, Mpumalangy a Limpopa. Rozlišují se čtyři poddruhy.
Ekologie: Roste na skalnatých a kamenitých svazích, na kamenitých březích vodních toků, šíří se na lokalitách zasažených erozí, objevuje se v okolí pastvin a zemědělsky využívaných ploch, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2400 m. Kvete především v době jihoafrického jara, tedy od září do prosince, květy se ale mohou objevovat v průběhu celého roku.
Popis: Bohatě větvený keř dosahující výšky 60–100(–150) cm. Listy vyrůstají ve svazečcích, jsou jehlicovité, 8–30 mm dlouhé a jen 0,5 mm široké, dužnaté, zelené. Úbory jsou úžlabní, vyrůstají jednotlivě na stopkách až 50 mm dlouhých a dosahují v průměru až okolo 20 mm; zákrovní listeny jsou seřazeny ve 3–4 řadách, jsou jen čárkovité, jazykovitých květů je 10–15, jsou samičí, liguly jazykovitých květů jsou až 10 mm dlouhé a 1,5 mm široké, modré, nafialovělé nebo i bílé, trubkovité květy jsou oboupohlavné, žluté. Plodem je nažka s chmýrem.
Využití: Na jihoafrickém i lesothském venkově se tento keřík používá jako palivová dřevina, ve městech se vysazuje do zahrad.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 12. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Eastern Cape, okolí obce Rhodes) a 13. 9. 2018 (Lesotho, Quthing).