FELICIA FILIFOLIA (Vent.) Burtt Davy

Syn.: Aster chrysanthemifolius hort. ex Steud., Aster filifolius Vent., Diplopappus filifolius (Vent.) DC., nom. illeg.
Česká jména: felície (Mareček 1996)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Felicia filifolia

Rozšíření: Druh jižní Afriky, jehož areál se táhne od jižní Namibie přes jihoafrický Namaqualand, Karoo i Kapsko až do provincií Free State a KwaZulu-Natal, zasahuje také do Lesotha, Mpumalangy a Limpopa. Rozlišují se čtyři poddruhy.

Ekologie: Roste na skalnatých a kamenitých svazích, na kamenitých březích vodních toků, šíří se na lokalitách zasažených erozí, objevuje se v okolí pastvin a zemědělsky využívaných ploch, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2400 m. Kvete především v době jihoafrického jara, tedy od září do prosince, květy se ale mohou objevovat v průběhu celého roku.

Felicia filifolia

Popis: Bohatě větvený keř dosahující výšky 60–100(–150) cm. Listy vyrůstají ve svazečcích, jsou jehlicovité, 8–30 mm dlouhé a jen 0,5 mm široké, dužnaté, zelené. Úbory jsou úžlabní, vyrůstají jednotlivě na stopkách až 50 mm dlouhých a dosahují v průměru až okolo 20 mm; zákrovní listeny jsou seřazeny ve 3–4 řadách, jsou jen čárkovité, jazykovitých květů je 10–15, jsou samičí, liguly jazykovitých květů jsou až 10 mm dlouhé a 1,5 mm široké, modré, nafialovělé nebo i bílé, trubkovité květy jsou oboupohlavné, žluté. Plodem je nažka s chmýrem.

Využití: Na jihoafrickém i lesothském venkově se tento keřík používá jako palivová dřevina, ve městech se vysazuje do zahrad.

Felicia filifolia
Felicia filifolia
Felicia filifolia
Felicia filifolia
Felicia filifolia

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 12. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Eastern Cape, okolí obce Rhodes) a 13. 9. 2018 (Lesotho, Quthing).