Syn.: Fuirena appendiculata Peter, Fuirena brachylepis Peter, Fuirena brasiliensis Raddi, Fuirena canescens Vahl, Fuirena complotricha C. Wright, Fuirena guianensis Klotzsch, Fuirena haemaglottis Steud., Fuirena hildebrandtii Boeckeler, Fuirena mahouxii Cherm., Fuirena mauritiana Nees ex Kunth, Fuirena mauritiana Nees, Fuirena multiflora Peter, Fuirena paniculata L. f., Fuirena pentagona Schumach., Fuirena philippinensis Gand., Fuirena quinguangularis Hassk., Fuirena seriata C. B. Clarke, Fuirena tereticulmis J. Presl et C. Presl, Fuirena thouarsiana Kunth, Scirpus fuirena T. Koyama, Scirpus umbellatus (Rottb.) Kuntze
Čeleď: Cyperaceae – šáchorovité
Rozšíření: Pantropický druh s velmi rozsáhlým areálem. Roste ve Střední a Jižní Americe od Floridy po jižní Brazílii, v Africe od Senegalu po Etiopii a Jihoafrickou republiku, také na Madagaskaru a Mauriciu. V Asii se vyskytuje od Srí Lanky a jižní Indie po Malajsii a jižní Čínu, na Tchaj-wanu, ostrovech Rjúkjú, Filipínách a v některých oblastech Indonésie. Také se vyskytuje na Nové Guineji, Šalamounových ostrovech, v Mikronésii a na severu Austrálie. Výskyty na okraji areálu mohou mít původ v zavlečení.
Ekologie: Roste v mokřadech, na březích vodních toků a v rýžovištích, vystupuje do nadmořské výšky kolem 1000 m.
Popis: Vytrvalá trávovitá bylina s plazivým oddenkem; lodyha je přímá, 60–120 cm vysoká, 5hranná, alespoň pod květenstvím krátce chlupatá; internodia na bázi lodyhy jsou hlízkovitě ztloustlá. Listy jsou střídavé, čárkovitě kopinaté, 10–20 cm dlouhé a 0,9–1,9 cm široké, lysé nebo chlupaté; pochvy jsou 1,2–6,5 cm dlouhé. Květenství je latovité, složené z klásků shloučených do 4–20 strboulů; dolní listeny jsou listovité, vyšší šídlovité; strbouly jsou 1,5–2,5 cm široké, složené z 6–15 klásků; klásky jsou vejcovité až elipsoidní, 7–12 mm dlouhé, mnohokvěté, vlnatě chlupaté; plevy jsou široce eliptické, asi 2 mm dlouhé, na vrcholu vykrojené, ve výkroji krátce osinaté; okvětní štětinky 3, hnědé; tyčinky jsou 3; blizny jsou 3. Plodem je obvejcovitá hnědá nažka dlouhá asi 1 mm.
Využití: Rostliny lze zkrmovat dobytkem jako píci, také se používá na zelené hnojení v rýžovištích. Hlízovité báze lodyhy se konzumují jako zelenina.
Poznámka: Do rodu Fuirena se řadí asi 30 druhů z tropů Starého i Nového světa.
Fotografováno dne 30. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Ngaremlengui).