Syn.: Lasiosiphon decaryi Leandri, Lasiosiphon decaryi var. erectus Leandri, Lasiosiphon decaryi var. linearis (Leandri) Leandri, Lasiosiphon decaryi var. littoralis Leandri, Lasiosiphon decaryi var. tenerifolia Leandri, Lasiosiphon erectus (Leandri) Leandri, Lasiosiphon linearis Leandri
Česká jména: zmožan (Berchtold et Presl 1823)
Čeleď: Thymelaeaceae – vrabečnicovité
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, roste především na jihu a jihozápadě ostrova, vyskytuje se i na centrální plošině, zde by však mohl být nepůvodní. Byl zaznamenán v provinciích Antananarivo, Fianarantsoa, Mahajanga, Toamasina i Toliara. Na Madagaskaru se vyskytuje 14 druhů rodu Gnidia, všechny jsou endemické. Celosvětově se rozeznává zhruba 140–160 druhů tohoto rodu.
Ekologie: Roste na píscích a dunách, v trnitém buši, suchých lesích a křovinách, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Ve vyšších polohách vlhké centrální plošiny stoupá až do výšky okolo 1400 m, zde však zřejmě není původní, bývá zde vysazován, může i zplaňovat. Kvete celoročně.
Popis: Keř, až 3 m vysoký. Listy jsou střídavé, téměř přisedlé až krátce řapíkaté, čárkovité až úzce obvejčité, 6–50 mm dlouhé a 2–9 mm široké, lysé nebo chlupaté. Květenství je terminální nebo axilární strboul, (9–)12–18květý, stopkatý, květy podepírá 5 listenů, které jsou široce vejčité, 5–8 mm dlouhé a 4–5 mm široké, lysé nebo jemně chlupaté, při vrcholu výrazně zahnuté; květy jsou 5četné, žluté nebo oranžové, vzácně i červené, kalich je až 15 mm dlouhý, řepicovitý, podobá se koruně, jeho cípy jsou podlouhle eliptické, rozložené, 2–2,5 mm dlouhé, koruna je přeměněná na 5 drobných žlutých šupin vyrůstajících v ústí češule. Plodem je nažka, 3–4 mm dlouhá.
Využití: Z kůry této dřeviny (v menší míře i z kůry dalších druhů) vyrábějí Malgaši z etnické skupiny Antemoro speciální ruční papír, tzv. papier antaimoro – ten dekorovaný rostlinnými motivy pak patří k oblíbeným suvenýrům z Madagaskaru.
Fotografovaly Radka Urbančíková a Jindřiška Vančurová, v prosinci 2009 a v říjnu 2016 (Madagaskar, Toliara, Anakao).