HELIANTHEMUM CITRINUM Ghaz. – devaterník / devätorník

Čeleď: Cistaceae – cistovité

Helianthemum citrinum

Rozšíření: Druh jihovýchodní části Arabského poloostrova, byl popsán poměrně nedávno (2002) z ománského Dhofaru, zřejmě se vyskytuje i v sousedním jemenském guvernorátu Al-Mahra.

Ekologie: Roste v suché křovinaté vegetaci, společně s kapinicemi a myrhovníky, v nadmořské výšce zhruba od 100 do 850 m.

Helianthemum citrinum

Popis: Nízký keř, celý běloplstnatý, pokrytý hvězdovitými i jednoduchými chlupy. Větve jsou vystoupavé až přímé, až 20 cm dlouhé, od báze větvené. Listy jsou vstřícné nebo téměř vstřícné, řapíkaté, eliptické až vejčité, 11–20 mm dlouhé a 4–8 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné, někdy podvinuté, na vrcholu špičaté; palisty jsou kopinaté, 5–7 mm dlouhé. Květenství je terminální hrozen, 6–8květý, jednostranný, květy mají stopky až 8 mm dlouhé, v době plodu se ještě prodlužují; listeny jsou úzce kopinaté, asi 2 mm dlouhé; květy jsou 5četné, kališní lístky jsou nestejné, vnější dva jsou úzce kopinaté, 2–3 mm dlouhé, vnitřní tři vejčité, až 6,5 mm dlouhé, nachově naběhlé, s tmavými nahnědlými žilkami; korunní lístky jsou obvejčité, 3–4 mm dlouhé, žluté, záhy opadavé; tyčinek je mnoho, jejich nitky jsou lysé. Plodem je vejcovitá tobolka, až 5 mm dlouhá, chlupatá.

Záměny: Podobný a rovněž arabský druh Helianthemum kahiricum má listy zřetelně menší, čárkovité, jen 3–12 mm dlouhé, zároveň kratší květní stopky. Další druh H. lippii má květy přisedlé.

Helianthemum citrinum
Helianthemum citrinum
Helianthemum citrinum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 14. 1. 2023 (Omán, Dhofar, Wadi Dawkah).