Syn.: Bihai bihai (L.) Griggs, nom. inval., Bihai distans (Griggs) Griggs, Bihai purpurea (Griggs) Griggs, Bihai rutila (Griggs) Griggs, Heliconia aurea G. Rodr., Heliconia distans Griggs, Heliconia nigrescens Jacq., Heliconia purpurea Griggs, Heliconia rutila Griggs, Heliconia schaeferiana G. Rodr., Heliconia variegata Jacq., Musa bihai L.
Česká jména: bihaj (Presl 1846), bihaja (Mareček 1996)
Čeleď: Heliconiaceae Nakai – bihajovité
Rozšíření: Pochází ze Střední a severu Jižní Ameriky, vyskytuje se na Malých Antilách, Jamajce a v oblasti od Francouzské Guyany přes Brazílii a Venezuelu až po Kolumbii. Je však vysazována jako okrasná rostlina i v jiných tropických oblastech celé Země, kde může zplaňovat (např. jihovýchodní Asie, Havajské ostrovy aj.).
Ekologie: Roste v nižších polohách, původně v dešťových pralesích v polostínu, na půdách bohatých na humus s dostatkem vody. Je však paradoxně nyní v přírodě nalézána spíše na okrajích těchto lesů, podél říčních břehů či uměle prosekaných cest na plném slunci. Její výskyt tedy spíše omezuje nedostatek vody a živin než sluneční svit. Křiklavě zbarvené květy opylují převážně drobní ptáci (v Jižní Americe především kolibříci), které láká nektar, naopak kultivary se zelenými či nažloutlými listeny údajně opylují hlavně býložraví netopýři. V listenech se může zachycovat dešťová voda, kterou pije hmyz i drobní ptáci, ale současně se tu mohou líhnout komáří larvy, takže rostlina v zahradě může být v rizikové oblasti zdrojem malárie.
Popis: Vytrvalá bylina dorůstající až do výšky 1,5–4 m. V půdě má rozsáhlé trsy hlízovitých oddenků. Nepravý kmen je tvořen pochvami listů, listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, čepel je oválná, 50–250 cm dlouhá a až 30 cm široká, celokrajná, tupá a voskově tuhá s nápadně silnou střední žilkou. Jsou nápadně podobné listům banánovníku, ale netřepí se podél žilek, nebo jen málo. Květenství jsou přímá, dlouhá až 60 cm se střídavými listeny, které mohou být žluté, oranžové, červené, někdy se zeleným okrajem. Trubkovité, mírně zahnuté květy vyrůstají v listenech ve skupinách a jsou nazelenalé, plody jsou modrofialové, obvejčité, se třemi peckovičkami.
Využití: Nápadná okrasná rostlina s ohromnou variabilitou ve zbarvení listenů pochopitelně láká sběratele a v soukromých zahradách existují velké kolekce rozlišně zbarvených jedinců. V kultuře je i velká škála různých zahradních kultivarů a kříženců. Rostlina však bohužel nesnáší chlad, natož mráz, a to brání ještě většímu využití v okrasném zahradnictví. Květenství se používají i do květinových vazeb, protože poměrně dlouho nevadnou.
Fotografováno dne 4. 2. 2012 (Thajsko, ostrov Ko Chang, nedaleko vodopádu Nang Yom).