Syn.: Heliophytum parviflorum (Murray) DC., Heliophytum portoricense Bello, Heliotropium foetidum Salzm. ex DC., Heliotropium humile Lam., Heliotropium lancifolium Sessé et Moc., Heliotropium latifolium Willd. ex Lehm., Heliotropium oblongifolium M. Martens et Galeotti, Heliotropium parviflorum L., Heliotropium patibilcense Kunth, Heliotropium rugosum M. Martens et Galeotti, Heliotropium scorpioides Kunth, Heliotropium synzystachyum Ruiz et Pav., Schobera angiosperma (Murray) Britton, Schobera angiosperma (Murray) Scop., Schobera hirsuta Raf., Synzistachium peruvianum Raf., Tournefortia synzystachya (Ruiz et Pav.) Roem. et Schult.
Čeleď: Heliotropiaceae Schrader – otočníkovité
Rozšíření: Přirozený výskyt se táhne od nejjižnějších částí USA (Texas a Florida) přes Střední Ameriku a Antilské ostrovy až do Jižní Ameriky, kde se vyskytuje zejména na severozápadě kontinentu (také na Galapágách), ale i ve střední části Brazílie; dále na jih se zřejmě rozšířil s přispěním člověka.
Ekologie: Roste na mělkých půdách s nezapojenou vegetací, zejména na narušených, druhotných stanovištích, ale i na pobřežních písčinách. Vystupuje až do nadmořské výšky 2000 m.
Popis: Vytrvalá bylina nebo polokeř vysoký 0,5(–2) m; větvičky jsou krátce chlupaté. Listy jsou střídavé, eliptické až vejčité, (2,5–)5–9(–11) cm dlouhé a (1–)2–3(–4) cm široké, na líci roztroušeně chlupaté nebo brvité, na rubu chlupaté hlavně podél žilek, na bázi zúžené až sbíhavé, celokrajné nebo nevýrazně oddáleně vroubkované, na vrcholu špičaté nebo zašpičatělé; řapík je (2–)4–10(–15) mm dlouhý. Květenství je většinou koncový, nevětvený, vzácněji vidličnatě větvený vijan; květy jsou přisedlé, 5četné; kalich je 1,5–2 mm dlouhý, s kopinatými, brvitými cípy; koruna je zvonkovitá až kolovitá, bílá, cípy jsou 0,5–0,8 mm dlouhé, roztroušeně brvité; tyčinky jsou přisedlé; semeník je svrchní, blizna hlavatá. Plod je rozpadavý na dvě vejcovitá, 1–2 mm dlouhá merikarpia.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 2. 2015 (Belize, Orange Walk).