Syn.: Dialion undulatum (Vahl) Raf., Heliotropium affghanum Boiss., Heliotropium arenarium F. Muell., Heliotropium eriocarpum Delile ex Lehm., Heliotropium fartakense Sw., Heliotropium moroccanum G. Don, Heliotropium nubicum Bunge, Heliotropium undulatum Vahl, nom. illeg., Lithospermum hispidum Forssk., Lithospermum lignosum Schweinf. ex Vatke, Sericostoma arenarium (Vatke) I. M. Johnst.
Čeleď: Heliotropiaceae Schrader – otočníkovité
Rozšíření: Africko-západoasijský druh. V Africe je široce rozšířen od břehů Atlantiku přes celou Saharu až k Rudému moři, na jih vyznívá v pásmu Sahelu, na jihovýchodě roste ještě v Eritreji, Etiopii, Džibutsku a Somálsku. Roste též v Izraeli, na Arabském poloostrově a zasahuje rovněž do Íránu a Pákistánu. Druh je však dosti variabilní a není jisté, zda v celém popsaném areálu skutečně jde o tytéž rostliny.
Ekologie: Na suchých polopouštních až pouštních stanovištích, často též podél pobřeží, dobře snáší zasolení.
Popis: Polokeřík s vystoupavými nebo poléhavými stonky. Listy jsou střídavé, kopinaté nebo úzce kopinaté, 0,5–5,5 cm dlouhé a 0,2–1,6 cm široké, s dlouhými tuhými brvami vyrůstajícími ze ztloustlé báze, na okraji podvinuté. Pětičetné květy tvoří asi 2 cm dlouhý hustý vijan; kalich je nafouklý, 2–2,5 mm dlouhý, s kopinatými cípy, vně chlupatý; koruna je 2,5–3 mm dlouhá, s válcovitou trubkou a střechovitými, podlouhlými, na okraji drobně vroubkovanými lysými cípy, bílá nebo se žlutým středem; tyčinek je 5, bázemi přirostlých ke koruně; čnělka je kratší než blizna. Plody jsou 4 hnědé kulovité tvrdky, uzavřené v nafouklém, bobuli připomínajícím kalichu.
Poznámka: Zdá se, že druh je dosti proměnlivý zejména v tvaru listů a odění; na obou navštívených lokalitách byly všechny rostliny štětinatě brvité a měly extrémně úzké, nápadně podvinuté listy.
Fotografováno ve dnech 27. a 28. 9. 2015 (Omán, gov. Al Wusta, Makhibiyah; gov. Ash Sharqiyah, Al Ashkarah).