Syn.: Helleborus serbicus Adamović, Helleborus torquatus Archer-Hind.
Čeleď: Ranunculaceae – pryskyřníkovité
Rozšíření: Endemit nevelkého území v jižním Srbsku, jistě přesahuje i do Kosova a snad i do Albánie. Nominátní poddruh Helleborus multifidus subsp. multifidus roste v horách lemujících pobřeží, vyznačuje se zelenavými květy.
Ekologie: Roste v křovinách a světlých borových nebo dubových lesích, často provází hadcové výchozy (rostliny na našich snímcích též pocházejí z hadců).
Popis: Vytrvalá bylina až 45 cm vysoká; oddenek je silný. Přízemní list je obvykle jediný, nepřezimující, dlouze řapíkatý, znožený na 8–12 částí, často znovu dělenými na čárkovitě kopinaté, alespoň na žilkách na rubu listů chlupaté, na okraji drobně ostře zubaté úkrojky. Květy vyrůstají na lodyze po 1–3; listeny jsou členěné; květy dorůstají 4–5,5 cm v průměru, okvětní lístky jsou tmavofialové; tyčinky jsou početné; plodolistů je 3–8, volných. Plody jsou měchýřky.
Poznámka: Velmi podobně vypadá ještě čemeřice Helleborus dumetorum subsp. atrorubens, která má stejně zbarvené květy; liší se ale mnohem širšími, zcela lysými listy.
Fotografováno dne 11. 6. 2015 (Srbsko, Kopaonik, Šipačina).